Alerji Testi Nerede Yapılır?

Alerji Testi Nerede Yapılır?

Alerji, dünya üzerinde milyonlarca kişide görülen, yaygın bir sorundur. Alerjenlerin neden olduğu bu sorun, vücutta çeşitli etkilere sebep olmaktadır. Sık sık öksürmeye, nefes darlığına, yutkunmada zorluğa, sık sık hapşırmaya, burun akıntılarına, gözde sulanmaya, kaşıntıya neden olan bu sorunun teşhis ve tedavisi oldukça önemlidir.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerjiden şüphelenilen hastalara tam teşhis konması için alerji testi önerilmektedir. Alerji testi çeşitli şekillerde yapılmaktadır. Alerji testi nerede yapılır sorusundan önce alerji testi nasıl yapılır sorusuna cevap verilmelidir.

Alerji testi, alerjen hassasiyetini ölçmek için ciltten ya da kan alma yoluyla yapılmaktadır. Ciltten yapılan alerji testi daha kesin sonuç alınmasını sağlamaktadır. Deride alerji testleri deriye alerjen sıvı dökülüp özel iğne ile enjekte edilmesiyle yapılır. Kısa bir süre deri gözlemlenir ve alınan sonuç uzman tarafından yorumlanır.

Kan alma yoluyla alerji testi genellikle çocuklarda ve ağır deri reaksiyonu gösteren kişilere uygulanır. Bu test için alınan kanda, vücudun belirli alerjenlere tepki olarak oluşturduğu immunglobulin antikorunun kandaki düzeyi ölçülmektedir. Kan testi ve deri testi sonucunda alerji seviyesi belirlenmektedir.

Alerji Testinin Yapıldığı Yerler

Alerji testi, alerjenlere reaksiyon veren kişilere uygulanır. Alerji testi nerede yapılır sorusunun ilk cevabı, çeşitli şekilleri olan bu testleri yapmak için uzmanlardan yardım almanız gerekmektedir. Özellikle deride yapılan alerji testinin uygulanması son derece önemlidir. Genellikle can yakıcı olmayan bu alerji testinin dikkatle uygulanması oldukça önemlidir.

Alerji testi nerede yapılır sorusunun diğer cevabı, bu konuda sağlık kuruluşlarından yardım almanızdır. Bünyesinde uzmanları barındıran sağlık kuruluşları bu konuda hizmet sunmaktadır. Yeterli donanıma sahip olan tüm sağlık kuruluşlarında bu testler yaptırılmaktadır.

Alerji sorunu, hem fiziksel, hem psikolojik, hem de sosyal anlamda olumsuz etkisi olan bir sorundur. Alerjenlere reaksiyon veren kişilerin bir an önce önlem alması oldukça önemlidir. Bu konuda gecikmeden gerekli testleri yaptırmanız sonraki aşamanın daha rahat olmasını sağlayacaktır.

Alerji tamamen çözülebilir bir sorun olmadığı için alerjenlerden hayat boyunca, mümkün olduğu kadar uzak durmak son derece önemlidir. Bunun yanı sıra aşı ya da diğer tedavi şekilleriyle de belirtiler kontrol altına alınabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.