Alerji Testi Ne Kadar?

Alerji Testi Ne Kadar?

Alerji sıkıntısı yaşayan kişilerin alerji durumlarını ve hangi alerjenlere reaksiyon verdikleri yapılan testlerle belirlenmektedir. Bu testlerin belirli çeşitleri ve uygulama yöntemleri bulunmaktadır. Alerji testi ne kadar sorusu önemli olsa da öncelikle alerji testi çeşitlerini incelememiz gerekmektedir.

Alerji Testi Çeşitleri Nelerdir?

Alerji testlerinde yöntemlerden biri kan almadır. Özellikle ilerleyen reaksiyonlarda bu yönteme başvurulsa da kan alma yönteminde ortaya çıkan sonuçlar tam anlamıyla güvenilir değildir. Bu nedenle kan testi fazla tercih edilmemektedir. Yine de bazı durumlarda uygulanmakta ve sonuçlara bakılmaktadır.

Alerji testleri arasında epidermal alerji testleri yer almaktadır. Bu test, alerji uygulamaları arasında önce gelmektedir. Gıda, arı ve rinit gibi çeşitli alerjilerin anlaşılmasını sağlamaktadır. Test yapılmadan önce bazı ilaçlar kullanmanız gerekmektedir. Deri üzerine alerjenlerin belirli noktalara sürülmesiyle uygulanmaktadır.

Alerji testleri arasında diğer yöntem yama testleridir. Kimyasal, metal ve egzema teşhisinde kullanılan bu alerji testi, üzerinde alerjenleri taşıyan yapışkan bantın sırt bölgesine yapıştırılmasıyla uygulanmaktadır. Bu testte bant 48 saat boyunca hastanın sırtında kalmaktadır.

Alerji testlerinde deriye uygulanan yöntemler daha kesin sonuç vermektedir. Bu nedenle bu yöntemler daha sık uygulanmaktadır. Deride oluşan reaksiyonla alerjiye karar verilmektedir.

Alerji Testi Ne Kadar?

Alerji testi ne kadar sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Alerji testi, alerji uzmanı bulunan sağlık merkezlerinde yapılmaktadır. Bu testler devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ya da özel kuruluşlarda yapılabilmektedir. Devlet kurumlarında bu hizmet çoğunlukla ücretsiz sunulurken, bazı özel kuruluşlarda belirli ücrete tabidir.

Alerji testi ne kadar sorusundan daha önemli olan alerji testi için tercih edilecek sağlık kuruluşudur. Gerçek anlamda alerji uzmanlarını bünyesinde barındıran, teknolojik imkanlardan faydalanan sağlık merkezleri tercih edilmelidir. Alerji testleri hiçbir zaman tam sonuç vermediği için uzmanların izlemesi ve teşhis koyması gerekmektedir.

Alerji testlerini, alerjen adı verilen toz, polen, evcil hayvan tüyleri, ev tozu akarları gibi maddelere maruz kaldıktan sonra, kızarıklık, burun akması, burunda kaşıntı, gözde sulanma, sık öksürük, sık hapşırma, gözlerde kızarıklık, burun akması, ciltte tahriş, egzema gibi sorunlar yaşayan kişiler mutlaka yaptırmalıdır. Sorunun belirlenmesiyle kontrol altına alınması kolaylaşacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.