Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Alerji, oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Alerjinin en fazla görülen sonuçlarından biri kaşıntı sorunudur. Vücudun bir bölgesinde ya da aynı anda birkaç bölgesinde meydana gelen kaşıntı sorunu, hem psikolojik hem de fiziksel anlamda soruna neden olmaktadır.

Alerji Kaşıntısına Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Alerji kaşıntısı yaşayan kişiler için öncelikli olarak doktora gitmeleri tavsiye edilir. Yine de bu sorundan bir an önce kendi imkanlarıyla kurtulmak isteyenler için birçok doğal bitki yardımcı olmaktadır.

Alerji kaşıntısına ne iyi gelir sorusunun ilk cevabı taze fesleğendir. Taze fesleğen yaprağında bulunan antibakteriyel özellikler kaşıntılar üzerinde son derece etkilidir. Ciltte kaşıntı olan bölgeye uygulanan taze fesleğen yaprağı, sakinleştirici etkisiyle de dikkat çekmektedir. Bu bitkiyi alerji kaşıntılarında kullanabilirsiniz.

Alerji kaşıntısına ne iyi gelir sorususun bir diğer cevabı zeytinyağıdır. Her derde deva olan zeytinyağını kaşınan bölgeye sürmeniz durumunda faydasını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra sakız otu da alerjik kaşıntıya iyi gelmektedir. Sakinleştirici etkiye sahip olan bu otu uygulamanız aynı zamanda tahrişi de önleyecektir.

Alerji kaşıntısına ne iyi gelir sorusunun diğer cevabı aynısefa bitkisidir. Alerji nedeniyle kaşınan ve tahriş olarak kızaran cilde uygulandığında tahrişin etkisini azaltmaktadır. Aynısefa bitkisi yatıştırıcı etkiye de sahiptir. Bu nedenle uygulandığı bölgede rahatlama meydana gelmektedir.

Alerji kaşıntısına iyi gelen bitkiler arasında papatya, kuş otu, sarı kantaron, kan otu gibi bitkiler yer almaktadır. Bu bitkilerin taze olarak yaprağını, çayını ya da değişik karışımlarını kaşıntı olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Alerji Kaşıntısından Korunma Yolları

Alerji kaşıntısından korunmak için alerjenlerden yani toz, duman, ağır kokular, küflü ortamlar gibi etkenlerden uzak durmalısınız. Eğer alerji sorununuz artmaya başladıysa ve kaşımanız artık cildinize zarar vermeye başladıysa mutlaka doktora görünmelisiniz.

Alerji konusunda gerekli testler uygulandıktan sonra size en uygun tedavi yöntemi belirlenecektir. Bunun yanı sıra, ılık duş almak, bulunduğunuz odaya nemlendirici koymak, tozdan ve polenden uzak durmak da alerjiden korunmanızı ve böylece kaşınma sorunu yaşamamanızı sağlayacaktır. Alerji kaşıntısının görsel anlamda olumsuz sonuçlara sebep olduğunu ve sosyal hayata da olumsuz etkileri olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.