Yutkunurken Boğaz Ağrısı

Yutkunurken Boğaz Ağrısı

Genelde enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen boğaz ağrıları yemek yemede zorlanma ve gündelik hayatta konuşurken sıkıntı yaşama gibi pek çok probleme neden olmaktadır. Yutkunurken yaşamak, kişilerde yemek yemeye karşı isteksizliğe neden olmaktadır. çeken bireylerde genellikle bademciklerin çok fazla şiştiği ve kırmızı rengi aldığı görülmektedir.

Yutkunurken Boğaz Ağrısı Oluşmasının Nedenleri

Yutkunurken Boğaz ağrısı sorununun en büyük nedeni gribe ve soğuk algınlığına neden olan mikropların boğaza yerleşmesi ve burada da çoğalmasıdır. Vücut mikroplara tepki verdiği için boğazınız şişmektedir.
Çevrenizde herhangi bir şeye karşı alerjiniz varsa siz farkında olmasanız bile vücudunuz bunu bir şekilde belli eder. En çok belli etme şekli de boğazın şişmesi ve burun akıntısı olmaktadır.
Bulunduğunuz ortamdaki hava kuru ise, özellikle sabah uyandığınızda boğaz ağrısı ile yataktan kalkmanıza neden olmaktadır.
Aşırı derecede yüksek sesle konuşmak ya da bağırmak, boğazdaki kasları ve telleri gerdiği için bu durum da boğazınızın ağrımasına neden olacaktır.
Eğer mide asitiniz yahut reflü gibi bir sorununuz varsa, bu durumda da boğaz ağrısı yaşayabilirsiniz ve sizin için mide ağrısı ile birleşince oldukça zorlayıcı bir durum olabilir.
Boğazda tümör vs. ciddi sorunların olması da boğaz ağrısına neden olur ve oldukça zorlayıcı bir durumdur.
Çevrenizin kirli olması ve böyle bir çevrede uzun süre kalmanız da yutkunurken boğaz ağrısı veya konuşmada güçlük gibi sorunlar yaratabilir.

Boğaz Ağrısını Nasıl Hafifletebilirsiniz?

Boğaz ağrısını hafifletmek için öncelikle tam olarak nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Nedeni eğer ciddi bir sorun ise doktorunuz zaten gerekli müdahaleyi yapacaktır. Ancak ciddi nedenlerden dolayı değil de ufak sorunlardan dolayı boğaz ağrısı yaşıyorsanız pratik önlemler ile bu duruma çözüm bulabilirsiniz.
Boğaz ağrısının nedeni kuruluk ise az az ve sık su içerek bu sorunu hafifletebilir, boğaz spreyleri kullanarak da hastalığı tedavi edebilirsiniz.
Ses tellerinizi dinlendirmek için kısık sesle konuşabilir ve mümkün olduğunca az konuşmayı deneyebilirsiniz.
Ilık ve tuzlu su ile gargara yaparak boğaz ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.
Bal ve limon kullandığınız suları içerek boğazınızı yumuşatın.
Bulunduğunuz ortamın ve soluduğunuz havanın temiz olmasına özen gösterin.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.