Üst Karın Ağrısı

Üst Karın Ağrısı

Nedenleri

Karaciğer, biliyer organlar, pankreas, böbrekler, mide, bağırsaklar, diyafram ve akciğer rahatsızlıkları üst karında ağrıya yol açan nedenlerdir.

  • Kolelitiyazis: Safra kesesi içinde safra taşlarının bulunmasını ifade eder. Sıklıkla asemptomatiktir.
  • Biliyer Kolik: Genellikle yağlı bir yemeğe karşı cevap olarak kesenin kasılması ile safra kesesi çıkışı veya sistik kanalın taşla tıkanmasına bağlıdır. Bu durum safra kesesi içinde basınç artışı ve ağrıya yol açar. Aslında biliyer kolik ismi ağrının tipik bir kolik ağrı olmaması nedeni ile yanlış bir isimlendirmedir. Bütünü ile visseral bir ağrıdır. Gerçek bir safra kesesi iltihaplanması yoktur. Hastalarda tipik olarak derinden gelen kemirir tarzda acı veren bir ağrı vardır ki ara sıra belirginleşip şiddetlenir. Ağrı sağ üst kadranda veya epigastriumda hissedilir. Kese gevşediği vakit sıklıkla taş sistik kanaldan geriye düşer. Sonuç olarak atak kreşendo tarzda birkaç saat içinde azalarak tamamen düzelir. Birçok kez bu rahatsızlık tekrarlayabilir.
  • Uzamış veya tekrarlayan sistik kanal tıkanıklığı tam tıkanmaya ilerleyebilir ki, bu da akut kolesistite yol açar. Akut kolesistitli hastada tipik olarak ağrı sağ omuz veya sırta yayılım gösteren sağ üst kadran ağrısı veya epigastrik ağrı tarzındadır. Ağrı karakteristik olarak devamlı ve şiddetlidir. Beraberinde bulantı, kusma ve anoreksi gibi yakınmalar olabilir. Sıklıkla ağrının başlangıcından bir veya daha fazla saat öncesinde yağlı bir gıda alım öyküsü mevcuttur. Uzamış sağ üst kadran ağrısında (4- 6 saati geçen) özellikle ateş de varsa basit bir biliyer kolik atağından ziyade akut bir kolesistitten şüphe edilmelidir.
  • Akut Kolanjit; safra taşının biliyer veya hepatik kanalları tıkanması sonucu kanalın gerisinde genişleme ve bakteriyel süperinfeksiyon gelişmesi ile oluşur. Kinik olarak ateş, sarılık ve karın ağrısı ile karakterize bir üçlü oluşursa da bu olguların sadece yüzde 50- 75’inde görülür.
  • Safra taşı pankreatiti ampulla Vater’in içine impakte olan taş oluşturur. Böylece pankreatik kanalda akım bozulur. Bu Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık akut pankreait nedenidir. Safra taşı pankreatindeki ağrı tipik akut pankreatitdekinden farksızdır. Ağrının oluşumunda yağlı gıda alımı öyküsünün olmaması, ağrıya eşlik eden bulantının olmaması, yemeği takiben dakikalar içinde ağrı oluşması, bağırsak alışkanlıklarında düzensizlik ve ağırdan gaz çıkarma gibi semptomlar biliyer problemden çok pankreatik bir hadiseyi düşündürmelidir.
  • Akut pankreatit: Akut pankreatitli hemen tüm hastalarda başlangıçta akut bir üst karın ağrısı vardır. Ağrı sürekli vasıfta ve epigastriumun ortasında olabildiği gibi, sağ üst kadranda, üst batında yaygın şekilde ve bazen de sol taraf ile sınırlı olabilir. Alkol kullanımı ile ilişkili akut pankreatit genellikle yoğun bir alkol alımından veya alkolün bırakılmasından 1- 3 gün sonra oluşur. Akut pankreatit ağrısı, maksimum 6- 8 saat süren biliyer kolik ağrısından farklı olarak günlerce sürer başlangıç hızlıdır, fakat organ delinmesinde olduğu kadar ani değildir ve genellikle 15- 20 dakika içinde maksimum yoğunluğa ulaşır. Ağrının bir özelliği de yaklaşık hastaların yarısında bulunan ve ağrının pankreas kaynaklı olduğunu düşündürten sırta (torasik vertebraların distal kısmına) kuşak tarzında yayılma göstermesidir. Hastalığın ağrısız seyri sık değildir (yüzde 5- 10) ancak bu formu komplike ve ölümcül seyirlidir. Karın ağrısına tipik olarak saatlerce sürebilen bulantı ve kusma eşlik eder. Huzursuzluk, ajitasyon ve öne doğru eğilmede rahatlık hissedilmesi diğer dikkat çeken semptomlardır. Fulminant seyirli olgularda şok ve koma gelişebilir.
  • Dispepsi: Dispepsi üst karın ortalarında sürekli veya tekrarlayan karın ağrısı veya karında rahatsızlık hissi olarak tanımlanabilir. Karındaki rahatsızlık hissi (discomfort); sübjektif, hastaya göre ağrı düzeyine ulaşmayan negatif bir hissi ifade eder. Ağrı veya rahatsızlık hissinin duyulduğu yer üst karındır.
  • Pnömoni: Akciğer alt lobunu tutan pnömoniler karın ağrısının nedenlerinden olup akut kolesistit ve nadiren  de akut karınla karşılaşılabilir. Bazen alt lobları tutan pnömonilerde karın ağrısı tek semptom olarak karşılaşılabilir.
  • Dalak apsesi ve enfarktüsü: Sol üst kadran ağrısı sıklıkla dalak merkezli hastalıklardan kaynaklanır. Dalak apsesi, tipik olarak ateş ve sol üst kadranda hassasiyet ile karakterizedir. Dalak enfarktüsü ise şiddetli sol üst kadran ağrısı ile kendini gösterir. Bu durum atriyal fibrilasyon veya periferal empolizmi olan hastalarda ciddiyetle kontrol edilmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.