Üst Baldır Ağrısı

Üst Baldır Ağrısı

Vücudumuzdaki sinirler beynimize etrafta hissettiğimiz şeylerle ilgili bilgi yollamakta aynı zamanda beyin de kaslara hareket etmeleri için emretmektedir. Bunları yapmak için sinirler eklemler, kemikler ve kaslara içeriden, dışarıdan, etraftan bağlı olmak zorundadır. İnsan vücudu (eğer sorun yoksa) bunları yapmak için ekipmanlara sahip olarak yaratıldı. Şişme, travma veya basınç açıklıkları daraltıyor ve sinirleri sıkıştırıyor. Hal böyle olunca sonuç ağrı, felç veya başka bir disfonksiyon oluyor.

Üst Belirtileri

1. Üst baldırda ağrı veya yanma hissi bacağınıza uzanan en geniş sinirlerden birinin sıkışmasına başladığı anlamına gelebilir. Bu durum tıpta meralgia paresthetica olarak bilinmektedir
2. Üst baldırın dışında ve bazen dizin dış tarafında yanma hissi
3. Aynı bölgelerde yanma hissi, karıncalanma veya uyuşma
4. Ara sıra, kasık bölgelerinde ve kalçaya yayılan bir ağrı
5. Genellikle vücudun sadece bir tarafında ağrı hissetme
6. Çoğu zaman hafif bir dokunuşa daha duyarlı olmak

Üst Baldır Ağrısı Teşhis ve Tanısı Nasıl Konur?

Fiziksel tedavi sürecinde doktorunuz son ameliyatlarınızla ilgili soru sorabilir. Kalça sakatlanması veya tekrarlanan aktiviteler sinirlerinizi tahriş etmiş olabilir. Ayrıca doktor bacağa müdahaleden sonra oluşan duyusal farklılıkları da kontrol edecektir. Yanmış üst baldır ağrısının yerini tam olarak tespit etmek için doktorunuz sinirlere basınç uygulayabilir.
Röntgen ışınları herhangi bir kemik anormalliklerinin teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Eğer doktorunuz basınç nedeniyle büyüyebilecek tümör gibi bir şeyden şüphelenirse manyetik rezonans fotoğrafı veya bilgisayarlı tomografi isteyebilir. Nadir durumlarda bir sinir iletim çalışması tavsiye edilebilir.
Kısıtlayıcı giyim ve kilo almak sinirlerde basınca neden olabilir. Doktorunuz bu durumda size kilo kaybı programı tavsiye edebilir.

Üst Baldır Ağrısı Tedavisi

Üst baldır ağrısının tedavisi basıncın kaynağına bağlı olarak değişebilir. Ağrıyı durdurmak oldukça zaman alabilir ve bazı durumlarda tedaviye rağmen uyuşma ve hissizlik devam edebilir. Hedef sıkıştırma nedenlerini tamamen yok etmektir. Bu ağırlaştırıcı aktivitelerden, kilo kaybından, bol giysiler giymekten kurtulup dinlenmek anlamına gelmektedir. Birçok ağır vakalarda doktorunuz size enflamasyonu azaltmak amacıyla kortikosteroid iğnesi verebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Dilek dedi ki:

    Merhaba annemin sag bacak üst tarafı baldır çok yanıyor dokunamıyor üstüne bişey degdigi zaman acı çekiyor.uyuyamıyor doktorlara gidiyoruz bişey çıkmıyor.şeker hastası insülün kullanıyor.ignesini bacak tan yapıyordu bununla ilgili olabilir mi yanması anlıyamadık lütfen bizi yönlendirirmisiniz.

    1. Dilem dedi ki:

      Banada doktor ödem var dedi hap verdi hic bir faydasini görmedim belki annende ödem olabilir dilek hanim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.