Spor Sonrası Kas Ağrısı

Spor Sonrası Kas Ağrısı

Çoğumuz gündelik hayatımızın belirli bir bölümünü spora ayırıyoruz ve da mineral ve su kaybından dolayı kaslarımız bir hayli yoruluyor. Bu durumda da kaçınılmaz olarak spor sonrası ağrısı bizi bekliyor. durumunun temel bir nedeni vardır, siz spor yaptıkça kaslarınız hareket halinde olduğu için yağları ve diğer besin maddelerini yakmaya başlar. Yakım oldukça da asit açığa çıkar. Açığa çıkan bu asit kaslar arasında kaldığı sürece de oluşması normaldir. Ancak spor esnasında derin nefes alarak vücuduna yeteri kadar oksijen gönderen bireylerde ya hiç görülmemektedir ya da çok az görülmektedir.

Spor Sonrası Kas Ağrısı yaşamamak için Spor Anında Yapılacak öneriler

Mümkün oldukça açık havada egzersiz yapmaya çalışın ve bol miktarda oksijen almayı deneyin. Oksijeni vücudunuza yeterince iletmeniz ağrılarınızı engelleyecektir.
Spor yaparken zorluğu kademeli olarak artırın, bir anda yüklenme yapmayın. Bir anda yapılan yüklemeler vücudu zora soktuğu için kas ağrılarına neden olacaktır. Bunun yerine kademeli artışlar daha başarılı ve daha ağrısız sonuçlar verecektir.
Ağırlık çalışmadan önce vücudunuzu forma sokmanız spor sonrası kas ağrısı sorununu önleyecektir. Vücut belli bir sisteme alıştıktan sonra yapılan ağırlık egzersizleri o kadar ağrı ya da sorun oluşturmayacaktır.
Spordan sonra hareketsiz bir yaşam da kas ağrılarına neden olur. Spordan sonra çok pasif olmayın az da olsa harekete devam edin.

Spor Sonrası Kas Ağrısı Yaşamamak İçin Yapılacaklar

Spor sonrasında mutlaka duş almalısınız. Duş almazsanız kaslarınız kasılı kalmaya devam eder ve ağrılarınız azalmaz.
Eğer kanınız çok sulu değilse, spordan önce veya sonra bir adet aspirin alın. Bu sizi rahatlatacaktır.
Spordan sonra eğer imkânınız varsa masaj yaptırmayı deneyin, bu sayede kasların içinde biriken asitlerin atılması hızlanacaktır ve daha çabuk rahatlamanız sağlanacaktır.
Spordan sonra bol su içilmesi de spor sonrası kas ağrısı için etkili bir çözümdür. Su içtiğiniz sürece kaslarınız daha hızlı rahatlayacak ve kendisini daha hızlı toparlayacaktır. su içmeyi ihmal etmemeniz sağlığınız açısından da faydalı olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.