Sol Kulak Ağrısı

Sol Kulak Ağrısı

her yaştaki bireylerde, özellikle de çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Hem sağ hem de  şiddeti arttıkça daha da dayanılmaz hale gelebilmektedir. Herkesi bu kadar zorlayan sol kulak ağrısı hatta genel olarak kulak ağrısı diyelim, belirli nedenlere bağlı olarak gelişmektedir ve bu nedenlerin bazıları ciddi sorunlardır. Bu nedenleri basamak halinde ele alarak inceleyelim.

Sol Kulak Ağrısı (Kulak Ağrısı) Nedenleri

Orta kulak ve dış kulak iltihapları genel olarak kulak zarının arkasındaki östaki borusunun tıkanması ile oluşmaktadır ve bu durum da kulakta şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Sol kulak ağrısının yaygın sebepleri arasında bu iltihaplanmalar gelmektedir. Dış kulak iltihabında ise çevrede bulunan kirler etkilidir ve genel olarak steril olmayan sularda yüzüldüğünde kulağa yerleşen mikroplar dış kulak iltihabına neden olur ve sol kulak ağrısı yapar.
Dişlerde, diş etlerinde ve boğazda oluşan iltihaplar da kulak ağrısına neden olmaktadır ve tedavi edilmediği sürece sol kulak ağrısı ihtimali devam edecektir.
Eğer herhangi bir şeye karşı alerjiniz varsa, örneğin; toz, çiçek, polen, kedi tüyü vs. bu durumda vücudunuzda oluşan şişlik ve reaksiyonlar ile birlikte de kulak ağrısı görülebilir. Bu durumda kompleks bir ağrı ve rahatsızlık sizi bulacaktır.
Kulak çöpleri vs. kullanırken ileri fazla itildiğinde kulak zarına hasar verebilir. Kulak zarı hasar gördüğünde de aynı şekilde kulak ağrıları baş gösterecektir.
Kulak kanalında yaralar ve bakterilerin oluşturduğu tahribatlar kulak ağrısına neden olmakta ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sol Kulak Ağrısı Tedavisinde Yapılması Gerekenler

Öncelikle orta kulak iltihabı yahut dış kulak iltihabı varsa bu durumun çözümüne bakılmalı ve doktorun verdiği ilaçlar ile damlalar kullanılmalıdır. Bu şekilde tedavi ile kulak ağrısını da çözebilirsiniz.
Boğazınızda ya da dişlerinizde oluşan enfeksiyonlar kulağınızın da ağrımasına neden oluyorsa, dişiniz için uygulanan tedavi sonucunda yahut boğazınız için kullanacağınız antibiyotiklerin etkisi ile kulak ağrılarınız da son bulacaktır.
Alerji durumlarında oluşan kulak ağrıları geçicidir. Tedaviden sonra eğer hala iyileşme görülmediyse bu ağrıların sebebi başka bir şey olabilir.
Kulak zarınızın zarar görmesine bağlı kulak ağrılarınızda ise mutlaka bir tıbbi müdahale uygulanmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.