Sol Kol Dirsek Ağrısı

Sol Kol Dirsek Ağrısı

Sol Kol

Dirsek ağrılarının genel olarak iç ve dış dirsek bölgesinde hissedilmesi söz konusudur. Literatürde dış dirsek ağrısı Tenisçi Dirseği; sıklıkla tenis oynayanlarda görüldüğünden, iç dirsek ağrısı ise Goflçü Dirseği; golf oynayanlarda daha fazla görüldüğünden bu şeklide adlandırılmıştır. Anlaşılacağı gibi dirsek ağrısı genel olarak yüksek aktivite sonrası oluşmaktadır. Özelliklede sürekli tekrarlayıcı sportif aktivitelerde daha fazla kendini hissettirmektedir. En basit oluşumu ise travmalar sonucudur. Ancak dirseklerdeki ağrının ani veya yavaş şekilde oluşumu da bir tanı koymada etkisi yüksektir. Özelliklede sol fiziksel aktivitelerden meydana gelebilecek basit sıkıntıların yanında, ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

sağ kola göre hekimlerin daha ciddi takip ettikleri bir sorundur. Tıbbi olarak yardım arandığında, romatizmal hastalıklardan gut hastalığına, kemik sorunlarından bölgeye yakın tümörlere ve kireçlenme, yaşlılık, iş gücü olarak aşırı zorlama gibi birçok sebebi olabilir. Bu durum meydana geldiğinde hastaların her zaman yaptığı gibi ağrı kesicilere başvurması oldukça yanlış bir hareket olacaktır. Eğer ağrıya sebep olan durumun farkında isek; fiziksel aktivite gibi ağrı kesici ve masaj gibi çareler aranabilir. Ancak uyutmayacak veya uykudan uyandıracak ani sol kol dirsek ağrısı başladığında en yakın zamanda doktora başvurulmalıdır.

Ani Sol Kol Dirsek Ağrısı ve Kalp Hastalıkları

Ani dirsek ve kol ağrılarına hekimlerin ilk yaklaşımı hangi kolda olduğu gibi basit bir soru ile başlayabilir. Ancak sol kol ve dirsekteki ağrılar, doktorların kafalarında farklı soru işaretleri oluşturur. İlk akla gelen ise kalp ve dolaşım sorunlarıdır. Dolaşım problemleri ve damarlardaki daralma gibi tablolarda sol kol dirsek ağrısı kendini ani olarak gösterebilir. Dolaşım probleminin sol kola olan etkisinin sebebi ise dolaşımın yönü ve kalbe olan yakınlığıdır. Kalp sorunları gizli şekilde ilerlemeye daha yatkındır. Özellikle kalp krizi ya da benzer enfarktüslerin habercisi olması, erken teşhis ve tedavi için oldukça önemlidir. Hastaların tariflerine göre sırt ortası ön göğüs sol tarafından başlayan yanma, sol omuzdan dirseğe doğru devam etmektedir. Ancak dirsek bölgesinde keskin bir ağrı olarak sonlanmaktadır ve bu durum ani olarak meydana gelebilmektedir. Ağrı kesiciler ve masaj gibi geçici önlemler uygulanması, kalp krizi gibi ciddi bir durumun görmezden gelinmesine yol açabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.