Sol Böbrek Ağrısı

Sol Böbrek Ağrısı

Sol

Sağlığımız için ciddi öneme sahip olan böbreklerimiz sağda ve solda olmak üzere 2 tanedir. Kaburgaların hemen altında karnın arka yan kısımlarında bulunmaktadır. Biz bu makalemizde konusunu ele alacağız. Sol böbrek 10 cm boyuta ve150 gram ağırlığa sahiptir. Sol böbrek gıda yoluyla aldığımız besinlerin kullanılmayan veya zararlı olan kısımlarını süzerek vücuttan atmaktan sorumludur. Vücudumuzun asit baz dengesini koruyucu özelliğe sahiptir. Ayrıca böbreklerimiz hormon oranlarını dengelemekle de görevlidir. Sol böbreğimiz çeşitli hastalıklar sebebiyle kötüleşmeye başladığında ağrı şeklinde kendini göstermeye başlar. Ayrıca sol böbrek ağrısı ilerlediği zaman başka organlarda da ağrı hissi oluşturabilmektedir.

Sol Böbrek Ağrısı Belirtileri

Sol böbrek ağrısı kaburgalarımızın alt kısmında karnın arkasında başlamaktadır. İlk olarak hafif sancı şeklinde görülen ağrılar zamanla ilerleyerek artmaktadır. Sol böbrek ağrısı beraberinde ateş, kusma ve mide bulantısı şeklinde belirtiler de göstermeye başlar.

Sol Böbrek Ağrısı Nedenleri

Vücudunuzda sol böbrek ağrısı başladığı zaman bunun çok farklı nedenleri söz konusu olabilmektedir. Sırasıyla sol böbrek ağrısı nedenlerine değinmek istiyoruz. Sıklıkla böbrek kumu ve böbrek taşı böbrek ağrısına sebep olan en önemli etken arasında bulunmaktadır. Böbrek taşı oluşma sırasında ve oluşum böbrek içinde hareketsiz kaldığı zaman ağrıya sebep olmaz. Fakat ne zaman ki böbrek taşları idrar kanalına geçmeye başlarsa o zaman dayanılmaz şekilde ağrılar görülür. Sol böbrek ağrısı taş veya kum sebebiyle meydana gelince ateş, kusma veya mide bulantısı da yapabilmektedir.

İdrar yollarında ve üriner sistemde enfeksiyon oluşması sonucunda böbrek rahatsızlıkları meydana gelebilmekte ve böbrek ağrısına sebep olmaktadır. Ayrıca kimi zamanlarda böbreklerde içi su dolu tümör kesecikleri oluşabilmektedir. Bu su dolu tümörler kanser oluşturmasa da tedavi edilmediği takdirde sol böbrek ağrısı görülmesine sebep olmaktadır.
Sol böbrek ağrısı yaşamamak için yapabileceğiniz en uygun davranış düzenli olarak günde 2 litre su içmek olacaktır. Hergün bol miktarda su içmek tüm böbrek hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.