Sol Baldır Ağrısı

Sol Baldır Ağrısı

Eğer sol baldırınızda ağrı hissediyorsanız, bunun ciddi bir şey mi olduğunu yoksa evde tedavi edilebilecek bir rahatsızlık mı olduğunu merak edebilirsiniz. Bu makalede acının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini araştıracağız. Eğer ağrıyla ilgili bir sorunuz varsa veya hastalık belirtileri gittikçe artıyorsa doktorunuza görünmekte fayda var.

Sol Sebepleri

Kaslarda Kramp Oluşması: Sol bacaktaki ani, şiddetli ve gergin ağrıya neden adale kasılması olabiliyor. Çoğu zaman bunun nedeni kaslarda yorgunluk, vücut ısısının yüksekliği veya susuzluktur. Adale kasılması genellikle yaşlılarda, yeni atletlerde, ya da kondisyonu düşük sporcularda görülür. Sol baldırdaki kasların ağrısını dinlenerek, antremana yaklaşık 20 dakika ara vererek azaltabilirsiniz. Eğer durum hala devam ederse masaj yaparak veya sargı beziyle sıkıca sargı yapmakla da acınızı kısmen dindirebilirsiniz. Sıkı kaslarda ısıyı yükseltmek, yumuşak kaslardaki ısıyı ise düşürmek rahatsızlıklarınızı hafifletebilir. Doğru oda sıcaklığı ve gerilme hareketleri gelecekte oluşabilecek problemleri önler.

Koşu Ağrısı: Sol baldır ağrısının bu türü gerçekleşince bağlayıcı dokularda ve baldır kemiği boyunca olan kaslarda iltihaplaşmaya neden olur. Sert zeminlerde zıplama veya koşma gibi egzersizler yapmak bu rahatsızlığın başlamasıyla sonuçlanır. Belirttiğimiz gibi antremanlar kaslara ve tendonlara dayanamayacakları derecede kuvvet yükler. Düztaban ve çok fazla dışa dönük ayaklar bu soruna katkıda bulunur. Bu acı genelde dinlenmeyle geçer. Ayrıca buz koyma, iltihaplanmaya karşı ilaç alma gibi şeyler de bu ağrıyı önler. Gelecekte bu gibi sorunlar yaşamamak için sert zeminde antreman yapmamak ve destekleyici ayakkabılar giymek gerekir.

İltihaplanmış veya Yırtık Tendon veya Kaslar: İltihaplanmış tendonun belirtilerinden biri sol baldır ağrısı veya topuk arkasında ağrıdır. Buz koymak, iltihaplanmaya karşı ilaçlar almak bu acıyı dindirir ve sorunu halleder. Destekleyici ayakkabılar da tendonlardaki gerginliğin azalmasına yardımcı olabilmektedir. Daha sonra sadece sol baldır ağrısının dinmesini beklemek gerekecektir. Eğer acı haddinden fazla şiddetliyse aşil tendonu yırtılabilir. Yoğun antremanlar, vücut ısısının düşmesi buna neden olabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey doktorunuza görünmek olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.