Sık Yaşanan Baş Ağrıları

Sık Yaşanan Baş Ağrıları

sürekli ise hemen hekime başvurulmalıdır. Baş ağrıları toplumda en sık rastlanan sağlık sorunlarından biridir. Genç yaşlı hemen hemen herkes de belirli aralıklarla görülen baş ağrıları önemli bir sağlık sorunudur. Başı ağrımayan insan hemen hemen hiç yoktur. Zannedilir ki beyinden kaynaklan bir ağrıdır. Aslında beyin ağrımaz. beyini sınırlayan kafatası, kafatasının üstündeki kaslardan kaynaklanan ağrılardır.

Gerilim Tipi Baş Ağrıları

Gerilim tipi baş ağrıları kafatasını çevreleyen kasların gerilmesiyle oluşan ağrılardır. Adı üstünde gerilim stresle ilişkilidir. Stres ve sıkıntıyla kaslarda oluşan gerilmeyle gelişir. Çoğu gerilim baş ağrılarının altında diş sıkma ve çenelerdeki kemikler yer almaktadır. Bu ağrılar çok şiddetli değildir ve günlük yaşantıdan alıkoymaz. Ancak sürekli yaşam kalitesini bozar.

Küme Tipi Baş Ağrısı

Küme baş ağrısı baş ağrıları içinde en şiddetlisidir. Diğer bir adı intihar ettiren baş ağrısıdır. Genç erkeklerde daha çok görülür. Başın bir kenarında yılın belirli döneminde bir veya bir buçuk ay kadar süren günün belirli saatlerinde gelen çok şiddetli, dayanılmaz gözü kızartan dayanılmaz çok şiddetli bir baş ağrısıdır. Sürekli, hiç geçmeyen çok dayanılmaz olmayan bir baş ağrısı varsa beyin tümörü akla gelebilir. Ama hiç geçmez. Çünkü beyinde yer kaplayan ve kafatasını sıkıştıran bir baş ağrısıdır. Bu tehlikelidir ama yumuşak bir baş ağrısıdır.

Çok şiddetli sanki beynimizde bomba patlamış gibi bir ağrı olabilir. Bu migrenli kişide de olabilir. Çok şiddetlidir. Bu beyindeki damarlardaki kanamadır. Halk arasında baloncuk patlaması olarak bilinir. Beynin baloncuk olarak diyeceğimiz yapıların ani bir şekilde patlamasıdır. Çoğunlukla öldürücüdür. Öldürmezse bile kısa bir süre sonra damar patladığı için yine hayati bir tehlike söz konusudur. Bu çok tehlikelidir. Özellikle bir gayret sonrası ortaya çıkabilir. Vücudu zorladığımızda beynimizde sanki bomba patlıyormuş gibi bir ağrı yaşıyorsak mutlak suretle acile başvurmamız gerekir. Baş ağrısının öncelikle nedenini bulmak gerekir. Normalde şu bilinmeli ki ağrı bir yardım çağrısıdır. Bazı ağrıların nedeni bilinmemekle beraber ilaç tedavisiyle çözüme başvurulur. Bu baş ağrılarının nedeni bazen diş yüzünden bazen ise geçirdiğimiz enfeksiyonlar sebebiyle olabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.