Sağ Kol Dirsek Ağrısı

Sağ Kol Dirsek Ağrısı

ağrısı yapan faktörleri ve romatizmal hastalıkları aşağıda bulabilirsiniz..

Romatizmal Hastalıklar: Gut, ateşli romatizma, romatoid artrit gibi hastalıklar dirsek eklemindeki ağrıyı tetikleyebilir.

Dirseğe Yönelik Darbeler: Günlük hayatta herhangi bir şekilde aldığınız darbe dirseğinizde ağrıya sebep olabilir. Aldığınız darbenin ağırlığına ve şiddetine göre eklemin yapısında bozukluk ortaya çıkabilir ve eklemde değişikliğe yol açabilir.

Dirsek Kireçlenmesi: İlerleyen yaşlarda hastanın sağ tarafında dirsek kireçlenmesi görülebilir. Dirseğe yönelik tekrarlayan travmalar vb. gibi durumlar sonucunda dirsek kireçlenmesi görülebilir.

Dirsekte Oluşan Ağrı

Sinir Sıkışmaları: Ellerimize giden sinirler bazen sıkışabilirler. Ele yayılan ağrılara dahi neden olabilirler.

Dirsek Tüberkülözü: Bazı enfeksiyonlar ve verem ağrıyan bölge yani dirsekte karşılaştığımız sancılara, ağrılara neden olabilir.

Tendinit ve Bursitler: Pratikte en çok karşılaşılan vakalardan birisidir. Asıl nedeni tendinitlerdir. Dirsekte bulunan kirişler ve bursa dediğimiz keseciklerde bazen yangılama meydana gelmektedir. Dirseğin belli hareketlerinde oluşan ağrıyı hasta tarif eder. Eklemde hassasiyet bulunmaktadır.

Doğuştan Olma Hastalıklar: Doğuştan, doğduğumuzdan itibaren mevcut olan bazı hastalıklar da dirseğimizde ağrıya yol açabilirler. Dirseğin tekrarlayan çıkığı da bu durumu nüksedebilir. Ayrıca ossifikans ve miyozitis gibi hastalıklarda dirsekte ağrıya neden olur.

Sağ Kol  

Öncelikle unutmamak gerekir ki boyun ve omuz ağrılarında da dirseklere ağrı yayılabilir. İlk iş olarak hastalığın nedenini öğrenmek ve teşhis koydurmak çok önemli olacaktır. Ağrılı dönemlerde eklemi dinlendirmek gereklidir. Fazla yük vermemek, ağrıyı arttırabilecek işler yapmamanızı tavsiye ederiz.  Ama eklemi de pasif bir şekilde zorlayıcı olmadan ara-sıra da olsa hareket ettirmeliyiz o bölgenin hareketsiz kalmamasını sağlamalıyız. Tedavi için ise ilk önce bir doktor nezdinde hastalığınızın oluşum sebebini öğrenin. Ardından doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli bir şekilde kullanarak gerek duyarsa vereceği eklem hareketlerini evde uygulamaya çalışın. Doktorunuz muhtemelen ağrı kesiciler, romatizmal ilaçlar vererek size lokal enjeksiyon da tavsiye edecektir. Lokal enjeksiyon ağrının hafiflemesi açısından oldukça faydalıdır. Fakat dirsek ağrısı ihmal edilmemesi gerekilen bir durum. Bu tarz durumlarda doktora gitmekten çekinmemenizi tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.