Sağ Kasık Ağrısı

Sağ Kasık Ağrısı

Sağ

Kasık ağrıları ciddi ağrılar olup, pek çok belirtiyi de beraberinde getirdiği için ciddiye alınması gereken ağrılardır. Kasığın her iki tarafında da oluşan ağrılar farklı anlamlara gelmektedir. Bu yüzden ağrının hangi bölgede olduğuna karar verip ondan sonra çözüm önerilerine geçilmelidir. , karnın iç kısmına doğru vurduğu için, karın ağrısı ile de benzerlik göstermektedir. Sağ kasık ağrısını başlama şekli, şiddeti ve süreğenliği konusunda bilgiler ayırıcı tanı yönünden önem taşımaktadır. Sağ kasık ağrısı, erkekler ve bayanlar olmak üzere iki farklı başlık altında incelenirse daha doğru olacaktır.

Nedenleri

Erkeklerdeki , karnın iç bölgesine değil de direkt kasıklara vurur ve burada hissedilir. Erkeklerde sağ kasık ağrısının nedenleri aşağıda yer almaktadır.

 • Lenf bezlerinin şişmesi erkeklerde sağ kasık ağrısına neden olabilir ve önemli bir sorundur.
 • Herhangi bir zorlama ya da yüklenme ile oluşan kasık fıtığı da bu ağrıların nedenlerindendir.
 • Testis tümörü özellikle kasığın sağ tarafına vuran ağrılardan dolayı ayırıcı bir nedendir.
 • Kasığa alınan herhangi bir darbe sonucu da bu ağrılar oluşabilir.
 • Eğer idrar yaparken kasık bölgesinde ağrı oluşuyorsa, böbrek taşlarının varlığından şüphelenilebilir.

Nedenleri

Kadınlarda sağ kasık ağrıları daha çok karnın iç bölgesine yayıldığı için bazen kasık yahut karın ağrısını ayırmak zorlaşabilir. Kadınlarda şu şekildedir;

 • Kadınlarda adet dönemi öncesi rahimde oluşan hareketlilik sağ kasık ağrısının nedeni olabilmektedir.
 • Evli bayanlarda birden başlayan ve sürekli devam eden sağ kasık ağrıları uzmanlarca hamilelik belirtisi olarak görülmektedir.
 • Gebeliğin ilerleyen aylarında rahmin genişleyerek karnın yukarı bölgesine doğru genişlemesi de şiddetli sağ kasık ağrılarına neden olmaktadır. Ancak doğuma yakın zamanlarda kasılmalar başladığında bu ağrılar hem sağ hem de sol kasıkta görülmeye başlamaktadır.
 • İdrar yollarında iltihaplanma, taş vs. problemler de sağ kasık ağrılarına neden olabilir.
 • Ayrıca iskelet sisteminde önceden olan yahut sonradan başlayan bozulma ve deformasyonlar da sağ ve sol kasık ağrılarından birinin veya her ikisinin görülmesine sebep olabilir.
 • Sağ yumurtalıkta olası kist ve tümörler de şiddetli ağrılar oluşturmaktadır.

 

Kasık ağrılarınızda ayırıcı tanı yapılmadan ve teşhis konmadan evde tedavi düşünmeyiniz ve mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.