Sağ Böbrek Ağrısı

Sağ Böbrek Ağrısı

Sağ

Vücudumuzda aynen bir filtre görevi gören böbrekler sağda ve solda olmak üzere kaburgaların bittiği kısımda karnın arkasında bulunmaktadır. Bu içeriğimizde konusunu ayrıntılı şekilde anlatmayı planlıyoruz. Sağ böbrek yaklaşık olarak 150 gram ağırlığında ve 10 cm boyundadır. Vücuda dışardan giren besinlerin zararlı veya kullanılmayan kısımlarını süzerek vücuttan atma görevini üstlenmektedir. Aynı zamanda sağ böbrek vücudun asit ve baz dengesini korumakta ve hormon şeker oranını dengelemektedir. Böbreklerimiz çeşitli sebeplerle sağlığını yitirmeye başladığı zaman en belirgin şekilde ağrı ile kendini göstermektedir. Sağ böbrek ağrısı beraberinde çeşitli organlarda da ağrıya sebep olabilmektedir.

Sağ Böbrek Ağrısı Nasıl Başlar?

Böbrek ağrısı kaburgaların bittiği kısımda arka tarafta başlamaktadır. İlk başlarda hafif sancı şeklinde kendini gösterip ilerlediği zaman ağrısı giderek artabilmektedir.

Sağ Böbrek Ağrısı Neden Kaynaklanır?

Sağ böbrek ağrısının çok farklı nedenleri bulunmaktadır, bunlara sırasıyla değinmek istiyoruz. Öncelikle böbrek taşları ve böbrek kumu ağrıya sebep olan en sık görülen etken olarak ön plana çıkmaktadır. Böbrek taşı yerinde durduğu zaman pek bir ağrıya sebep olmazken idrar yollarına geçmeye başladığı zaman dayanılmaz sancılara sebep olur. Böbrek taşı sebebiyle sağ böbrek ağrısı yaşandığında aynı zamanda ateş, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerde görülebilmektedir.

Böbrek taşı dışında çeşitli idrar yolu enfeksiyonlarında veya bu enfeksiyonlara bağlı olarak görülen hastalıklarda da sağ böbrek ağrısı meydana gelebilmektedir. Böbrekte su toplayan apseler meydana gelmesi, böbrekte aşırı büyüme yani hidronefroz oluşması gibi durumlarda böbrek ağrısına sebep olan önemli etkenler arasında bulunmaktadır.

Sağ Böbrek Ağrısı İçin Neler Yapılmalıdır?

Böbreklerinizin düzenli ve sağlıklı şekilde çalışabilmesi için günde en az 2 litre su içmelisiniz. Sıvı alımını arttırmak böbrek hastalıklarından korunma konusunda ciddi öneme sahiptir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.