Pankreas Ağrısı

Pankreas Ağrısı

sindirime yardımcı olan önemli ve hayati bir organdır. Ayrıca insülin hormonları salgılamaktadırlar. hastalıkları yaşamımızı zorlaştıran önemli bir tehditdir. Pankreastan kaynaklı ağrılı durumlar kanseri ve iltihabıdır.

Pankreasın iltihabı aniden ortaya çıkar. Sürekli olarak pankreatit değişimine göre etkisini gösterir.

Aşırı şişmanlık, fazla alkol ve safra kesesinde oluşan taş gibi olaylar pankreas iltihabının artmasına neden olur. Pankreas genelde göbek üzerinde ve çevresinde çok şiddetli bir biçimde olur. Bu konuda yaşanmış vakaların yarısında ağrı bele, sırta ve kasıklara vurur. Bu durumu yaşayan hastalar sırtüstü yatamayacak şekilde olur ve genelde oturur halde durur. Aniden başlayan vakalarda nabızda hızlanma ve ateş baş gösterir. Belde kuşak tarzında ağrı hissedilebilir bu pankreatitin temel özelliklerindendir. Bu tarz rahatsızlıklarınız olduğunda bir doktora görünmenizde yarar var.

Pankreas İltihabı Teşhisi

teşhisi esasında hastane ortamında epey basit olacaktır. Fiziksel muayene, röntgen, kan ve dışkı testleri gibi teslere tabi tutulabilirsiniz.

Akut Pankreatit: Hastanın ateşi ölçülür. Kan basıncı ve nefes alış verişi kontrol edilir. Kan testleri ve idrar sonuçları gözden geçirilir.  Şeker düzeyine bakılır. Karın bölgesi MR’ı istenmesi olası bir durumdur. Pankreas hücrelerinde zarar var mı diye bakılır.

Kronik Pankreatit: Teşhiste serum amilaz, lipaz ve tripsinojen düzeylerine bakılan kan testleri, endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP) ve ultrason gibi görüntüleme testleri yapılması muhtemeldir. Pankreasta bulunan kalsiyum tortusuna bakılır.

Aynı zamanda pankreasta ağrı kanser belirtisi olabilir.Pankreas bezi kanserlerinde de aynı şekilde ağrılar oluşur. İltihaplı durumdan tek farkı ise ağrının sürekli devam etmesi ve sarılılığın artmasıdır. Ağrıdan farklı olarak hızlı kilo kaybı ve iştahsızlık da olabilir. Dışkıda görülen değişiklikler, kusma ve mide bulantısı için en belirgin özellikleri diyebiliriz.

Düzenli alkol tüketimi, aşırı kırmızı et ve az sebze tüketenlerde sigara içen bireylerde, aşırı kilolularda, diyabet hastalarında, hareketsiz bir yaşam sürdürenlerde pankreas kanseri görülmektedir. Bu kanserin ilk aşamaları hafif olabilir fakat ilerleyen zamanlarda çeşitli ağır belirtiler görülebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.