Ön Baldır Ağrısı

Ön Baldır Ağrısı

Ön kişiler arasında çokça görülen bir şikayettir. Genellikle koşu, sıçrama gibi hareketleri sık sık yapan sporcularda görülmektedir. Bu tip egzersizleri vücudun alıştığından fazla veya hızlı yapmak ön baldır ağrısına neden olabilir. Bu ağrı nedeniyle doktorlara başvuran hastaların çoğusunun spora yeni başlamış olduğu veya egzersizleri çok fazla yaptığı gözlemleniyor.

Ön Baldır Ağrısı Neden Oluşur?

Ön baldır kemiğimiz bacağımızın önünde bulunur ve dokunulduğunda rahatlıkla hissedilebilir. Ayağın önünde yerleşen ön baldır kemiğinin dış tarafında yumuşak ve küçük bir doku vardır. Bu tibiali anterior ismi verilen ve ayak bileğininin hareket etmesine yardımcı olan adeledir. Bu kısım tamamen tibia (ön baldır) kemiğinin periost isimli zarına yapışarak kalır. Genellikle antremansız insanların ani egzersiz yüklenmeleri veya yapılan spor süresini ya da ağırlığını arttırmayla birlikte tibiali anterior kası ön baldır kemiğinden ayrılmaya ve çekilmeye başlar. Sonuç olarak hem kasta, hem de periost isimli kemiğin zarında ödem ve iltihap oluşur.

Bunun yanısıra egzersiz hareketlerine yeni başlayan kişilerde ve askerliğe yeni başlamış erkeklerde sık sık görülen benzer belirtilere sebep olan tibia kemiği, stres kırığının arasına girebilir. Stres kırığında ve ön baldır kemiğinde küçük çatlaklara bağlı olarak ödem ve iltihaplanma ağır oluşabilir.

Kompartman sıkıntısı da bir diğer hafızada tutulması gereken rahatsızlıktır. Adelelerde oluşmuş ödem nedeniyle kompartmanların içinde bulunan kaslar sıkışarak, kompartman içerisindeki basıncı yükseltirler. Artan basınçla birlikte sirkülasyon bozukluğu ve bununla ilişkili ağrı görülür.

Ön Baldır Ağrısı Nasıl ve Kemiğin Hangi Tarafında Hissedilir?

Shin splints’te oluşan sancılar hemen ön baldır kemiğinin dış tarafında adelenin tamamen yapıştığı yerde hissedilir. Ağrılar ani koşma ve hızlı yürüyüşte çoğalırken dinlenmek yoluyla azalır. Sporla uzun süredir uğraşan kişilerde ise ağrı oluşması için çok fazla yüklenmek gerekir. Bu da ön baldır ağrısının yanısıra kalp, akciğer veya diğer organlarda da sancılara neden olur.

Ön Baldır Ağrısında Tanı Nasıl Koyulur?

Teşhisde genellikle hastanın şikayetleri ve tedavi önemli olmaktadır. Ortopedi uzmanı eğer gerekirse radyografi ya da MR gibi gelişmiş inceleme talep edebilir. Kompartman sıkıntısında ise kompartmanın içindeki basınç egzersizden sonra ölçülerek tanı yoluna gidilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.