Omuz Ağrıları ve Tedavileri

Omuz Ağrıları ve Tedavileri

Omuz Ağrıları ve Tedavileri

Aniden ortaya çıkarak günlük işlerimizi yapmamıza ciddi engel oluşturan ve bizi oldukça rahatsız eden omuz ağrıları ile karşılaştığımız zaman ilk olarak nedenini tespit etmeli ve buna yönelik tedavi girişimlerinde bulunmalıyız.

İltihaplı Romatizmalara Bağlı Omuz Ağrıları;

Vücudunda aşırı iltihap oluşumu gözlenen veya romatizması olan hastalarda genel olarak bütün vücutla beraber omuzlarda da ağrılar gözlenebilmektedir. Omuzlar sürekli hareket etmesi zorunlu olan organlarımız olduğu için bazen bu ağrı dayanılmaz bir düzeye ulaşabilmektedir. İltihaplardan kaynaklı omuz ağrılarında antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Romatizmal omuz ağrılarında ise antiromatizmal ilaçlarla tedavi sağlanmaktadır.

Aşırı ve Kötü Kullanıma Bağlı Omuz Ağrıları;

Yaptığımız işler omuzlarımıza veya bel bölgemize aşırı yüklenmemize sebep olabilmektedir. Bazı durumlarda ise uzun süre egzersiz yapmayıp aniden bir işe kalkıştığımızda kötü kullanıma bağlı omuz ağrıları oluşabilmektedir. Seyrek olarak görülse de yatış pozisyonumuzdan dolayı da omuz ağrıları görülebilmektedir. Bu tür omuz ağrılarının tedavisi için doktorlar çeşitli egzersiz hareketleri veya düzenli spor uygulaması yaptırmaktadırlar. Aşırı yük taşımadan kaynaklanan ağrılarda çeşitli merhemlerde işe yararken kötü kullanımdan kaynaklanan omuz ağrılarını egzersiz ve spor çalışmaları yok etmektedir.

Bilgisayar Kullanımına Bağlı Omuz Ağrıları;

 

Bürolarda çalışan kişiler, bilgisayar mühendisleri veya internet sektöründe görev üstlenen kişiler bütün gün bilgisayar başında oturdukları için omuz ağrılarıyla sık karşılaşan kişiler arasında bulunmaktadırlar. Bu kişilerde kollara sürekli yüklenildiği için oluşmaktadır ve bu kişilerin omuz ağrısından kurtulmaları için belirli aralıklarla yaptıkları işe ara verip dinlenmeleri gerekmektedir.

Tüm Omuz Ağrılarında Uygulanan Genel Tedaviler

Omuz ağrıları bazı durumlarda depresyona bile sebep olabilmekte ve giyinmeyi zorlaştıracak bir düzeye ulaştığında acilen bir doktora başvurulması gereken bir rahatsızlıktır. Omuz ağrısı çeken herkes evde kendi yöntemleriyle omuz ağrılarını bir miktar dindirebilmekte ve tedavi edebilmektedir.

;

Bu tedavi yöntemi her türlü omuz ağrılarında halk arasında en sık başvurulan tedavi yöntemidir. 5 gün boyunca ince bir beze buz parçaları sarılarak 20’şer dakika omuz bölgesine uygulanmaktadır.

Ağrı Kesici Merhemler;

Kas gevsetici ilaçlar omuz ağrılarında uygulanan bir diğer tedavi yöntemidir. Genel olarak sürekli işe yaramaktadırlar ve kas gevseticiler reçetesiz satılan yan etkisi olmayan ilaçlardır.

Omuz Ağrılarından Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler

Omuz ağrılarının daha kısa sürede geçmesini sağlamak ve omuz ağrısı oluşma riskini en düşük düzeye çekmek için evde alabileceğiniz bazı önlemler bulunmaktadır.

  1. Mutfakta tava ve tencereleri rahatlıkla ulaşabileceğimiz alçak raflara koymalıyız.
  2. Cam silmek ve perde takmak gibi işlemlerde birilerinden yardım almamız gerekmektedir.
  3. Otururken dik şekilde oturmalı ve bir yerlere yaslanarak oturmamalıyız.
  4. Kolumuzun üstüne yatmamalı, elimizi başımızın altına alarak uyumamalıyız.
  5. Uyurken koltuk altına minik yastıklarla destek yapabiliriz.

Bir önceki makalemiz olan Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? isimli makalemizde böbrek ağrısı ishal yaparmı, böbrek taşı ve böbrek taşı düşürmek hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp