Leğen Kemiği Ağrısı

Leğen Kemiği Ağrısı

ayaklarımızı vücudumuza bağlayan kemiklerdir ve olası kırık veya çıkıklarda en uzun sürede iyileşen kemiklerimizdir. Bu yüzden leğen kemiği ağrıları da insanları tedirgin etmekte ve zorlamaktadır. farklı nedenlerden kaynaklandığı için, hamile kadınlar ile diğer bireylerde oluşan leğen kemiği ağrısı farklı başlıklar altında incelenmektedir.

Hamile Bayanlarda Leğen Kemiği Ağrısı

Hamile bayanlarda özellikle altıncı aydan sonra vücudun doğuma hazırlanması için leğen kemikleri yavaş yavaş açılmaktadır ve doğumda bebeğin sıkışması engellenmektedir. Bu durumda hamile bayanlarda belirli aralıklar ile leğen kemiği ağrıları görülmesi normaldir. Eğer ağrılar şiddetli ise doktora başvurmakta fayda vardır.

Leğen Kemiği Ağrısı Nedenleri (Diğer Bireyler İçin)

  • Kilo problemi temel leğen kemiği ağrısı nedenlerinden birisidir. Aşırı kilolu kişiler uzun süre hareket ettiğinde bu ağrıların görülmesi normaldir.
  • Daha önce düştüyseniz yahut leğen kemiğinize bir darbe aldıysanız bu darbelerin sonucu ilerleyen dönemlerde de çıkabiliyor. Bu yüzden bir film çektirmeniz iyi olacaktır. Kırıklar sonradan ağrıya neden olabilmektedir.
  • Leğen kemikleri arasında yer alan ve sürtünmeyi azaltan kemik sıvılarında azalma oluşmuş ise, bu durum da leğen kemiğinizde ağrıya neden olur ve hatta bu ağrı ilerleyen dönemlerde şiddetlenerek bacaklarınıza kadar da inebilmektedir.
  • Doğum esnasında kalçanın zarar görmesi ile oluşan kalça çıkıkları da leğen kemiği ağrılarının en büyük sebepleri arasında yer almaktadır.

Leğen Kemiği Ağrısı için Hafifletici Tedavi ve Çözüm Önerileri

Öncelikle herkesin şu bilgiyi duymasında fayda var; üç ayı geçen leğen kemiği ağrısı ciddi sıkıntıların belirtileri olabilir. Bu yüzden eğer ağrılarınız üç aydan fazladır sürüyor ise mutlaka bir doktora başvurunuz. Üç aydan az süren ağrıları da hafife almayınız, çok şiddetli ağrılarda evde tedavi yerine bir hekime danışmanızda her zaman fayda vardır.

  • Ağrılı bölgelere kas gevşetici kremler uyguladıktan sonra yapılan hafif bir masaj, her zaman için fayda sağlayacaktır ve ağrılarınızı hafifletecektir.
  • Eğer leğen kemiğini zorlamayacağını düşünüyorsanız ufak egzersizler yaparak buradaki ağrıyı, en azından kas ağrılarını hafifletmeniz mümkündür.
  • Eğer leğen kemiği ağrısı, kemiklerden kaynaklanan bir ağrı ise bu durumda da profesyonel müdahale şarttır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.