Kürek Kemiği Ağrısı

Kürek Kemiği Ağrısı

Kollarımıza giden damar ve sinirler boyundan, omuzdan ve gögüs kafesi gibi bazı bölgelerden geçerken baskıya uğrayabilmektedir. Bu baskı sonucunda ise omuz, kol, sırt ve boyunda ağrı veya uyuşma meydana gelebilmektedir. Bazen ise kolda morarma veya şişme meydana gelebilmektedir. İşte bu rahatsızlıklar ile kendini gösteren hastalığa kürek kemiği ağrısı denilmektedir. Kürek kemiği ağrısı tıp dilinde Torasik Outlet Sendromu yani TOS olarakda isimlendirilmektedir. Yaşanan ağrı ve rahatsızlıklar günlük hayatı aşırı derecede olumsuz etkilemesinin yanında doktorlar tarafından bu hastalığın tanısını koymak bayağı zor olmaktadır.

Kürek Kemiği Ağrısı Nedenleri

Bu rahatsızlık sıklıkla uzun süre pozisyon değiştirmeden hareketsiz kalan ve masa başı işlerde tüm gün aynı pozisyonda çalışan kişilerde meydana gelmektedir. Toraks çıkımında damar ve sinirlerin sıkışması sonucunda meydana gelen bu rahatsızlık çok değişik sebeplerle oluşabilmektedir. Bazı hastalarda toraks çıkımını daraltan fazladan bir kaburga kemiği bulunmaktadır. Bazı kişilerde ise darbe alınması veya kırılmalar sonucunda toraks çıkışı kapanabilmekte ve bunun sonucunda kürek kemiği ağrısı başlayabilmektedir. Masa başı oturup çalışan kişiler dışında kimi zaman voleybolcularda, balerinlerde ve boyacılarda da kürek kemiği ağrısı meydana gelebilmektedir.

Kürek Kemiği Ağrısı Hastalığının Tanısı Nasıl Konur?

İlk olarak hastalığın tanısını koyabilmek için boyun filmi çekilebilir. Ardından ise SEP ve EMG ölçümleri yapılabilir. MR çekilererek fazla kaburga olup olmadığı gözlenir. MEG ve SEP testleri ile de sinir iletimleri tespit edilir. Bu testler yapıldıktan sonra kürek kemiği ağrısı tanısı koymak daha rahat bir hale gelir.

Kürek Kemiği Ağrısı Tedavisi

Kürek Kemiği Ağrısı  Hastalığın tedavisi için ilk aşamadan rahatsızlığa sebep olan etkenler kaldırılmaya çalışılır. Bunun hastanın yaşam tarzında değişiklikler yapması talep edilir. Hasta sürekli olarak aynı pozisyonda çalışmak yerine arada dinlenmeyi tercih edebilir. Uzun süreli kolunu yukarıda veya aşağıda tutmak zorunda kalacağı işlerden kaçınmalıdır. Ağır eşyaları fazla taşımamalıdır. Evde yapabileceği basit egzersiz hareketleri ile hasta skalen kaslarını gevşetip omuz kaslarını güçlendirerek daha hızlı şekilde kürek kemiği ağrısı tedavisi uygulayabilir. Hızlı şekilde çok fazla ağrısı olan hastaları rahatlatmak için iğne yapılabilir. Bu saydığımız tedavi yöntemleri işe yaramadığında veya hastanın durumu çok ağırsa o zaman zorunlu olarak cerrahi tedavi aşamasına geçilir. Cerrahi tedavide boyun veya koltuk altı kısmında bir kesik oluşturulup skalen kaslar gevşetilir. Duruma göre 1. kaburga veya servikal kosta çıkarılır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.