Kulunç Kas Ağrısı Nedir?

Kulunç Kas Ağrısı Nedir?

Kas Ağrısı Nedir?

Öncelikle onun cevabını vermeye çalışalım. sırtımızda kürek kemiklerini göğüs kafesine bağlayan eklem, bağ ve kasların yapılarının bozulmasına denir. Peki bu yapıların bozulmasını neler etkilemektedir? Bunlar; vücudu aşırı yorma,aşırı spor,oturma bozukluğu ve yaşanılan strestir. Karşımıza çağımızın en önemli hastalık sebebi stres çıkıyor. Bütün hastalıkların alt nedeni stres.Stres vücudu adete içten zehirleyen bir etken. Kulunçta da göz ardı edilmeyecek faktör.

Kulunç ağrısı dışında bir zararı yoktur. Kulunçlar yılların birikimi sonucunda oluşuyor. Burada farkında olmadan günlük rutin de yapmış olduğumuz hataların sonucu sonradan karşımıza dayanılmaz sırt ağrıları olarak çıkıyor. Bu ağrı çoğu zaman boyun fıtığı ağrısı ile de karıştırılabiliyor. Onu iyi ayırt etmek lazım. Kulunçlar masaj yapıldığında elle hissedilebilen kas büzülmeleridir. Tedavi edilmezse ömür boyu çekilecek dert haline dönüşebilir. Böyle ağrılarınız varsa şayet en kısa sürede bir fizik tedavi yada beyin cerrahi doktoruna başvurmanız gerekir.

Yakın zamanda ben de ağrılarımdan dolayı doktora gittiğimde kulunç teşhisi konuldu. Ben boyun fıtığının sebep olduğu ağrılar zannederken gerçeğin öyle olmadığını anladım. için doktorun yönlendireceği fizik tedavi hareketleri ve sıcak uygulama yöntemi uzun süreli yapıldığında işe yarıyor. Bu hareketler günde birkaç set halinde yapılmalı ve 3-5 gün değilde birkaç ay düzenli yapmak gerekmektedir. Ayrıca duruşumuza da dikkat edip ağır kaldırmamak ta tedaviyi olumlu etkileyecektir.

Bir diğer tedavi ise iğne ile o bölgenin yumuşatılması. Buda doktor kontrolünde yapılan bir uygulamadır. Bu yapılması gerekenler eğer olumlu sonuç vermezse tekrar doktor ile görüşerek görüşü alınmalıdır. Kulunç daha çok hassas, içine kapanık ve her şeyi dert eden, dertlerini içinde biriktiren kişilerde rastlanmaktadır. Böyle durumda vücut kendini kasar ve bu kasmalar uzun süreli devam ettiğinde kulunç denilen yapılar meydana gelir. Çevremizde çok sayıda bu dertten muzdarip insan var. Kimileri artık ağrılarına katlanarak yaşamaya devam etmekte kimileri ise yeter artık deyip soluğu hastanelerde almaktadır. Sağlık en önem verdiğimiz konu olmalı. Hiçbir zaman ihmale gelmez. Hastalığın ileri boyutlarında artık ne yapsak da geri dönüşü olmaz. O yüzden önce kendimizi ve bedenimizi sevmeli ve hayata neşe ile bakmalıyız. Mutluluk ve neşe bütün hastalıkları bertaraf edebilir. Mutluluk ve neşe daim olsun ve hastalıklar herkesten uzak olsun.

?

Rahatsızlığın sebepleri ve ağrılı noktaların tespiti, tanıya yardımcı olur. Özel bir laboratuvar ve radyolojik bulgusu yoktur. Hastanın doktor tarafından muayenesi ve vücuttaki 18 hassas noktadan 11′ inde ağrı olması ve ağrının 3 aydan fazla uzun süredir devam etmesi tanı için önemlidir. Uyku sağlayan ve kasları gevşetici ilaçlar tedavide etkilidir. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar da düşük dozdaki ağrıyı azaltır ve uykuyu düzenler. Ağrının belirgin ve şiddetli olduğu sıralarda istirahat ve sıcak uygulamalar faydalıdır. Ağrıyan yerlere hafif şekilde masaj yaptırmak da işe yarar.

Son güncelleme : 25.12.2017

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.