Kol Dirsek Ağrısı

Kol Dirsek Ağrısı

İnsan vücudunda aktif hareket etmeyi sağlayan önemli eklemlerimizden birisi de dirseklerdir. Dirsekler çok geniş açılara kadar dönebildiği ve kıvrılabildiği için kolumuzun ciddi hareket mekanizmasını oluşturmaktadır. Bu kadar hareketli ve yoğun olarak kullandığımız dirseklerde de sık sık görülmesi muhtemeldir. Kol dirsek ağrıları sadece çok sık kullandığımız için oluşmaz. Belirli kronik rahatsızlıklar ya da sorunlar da kol dirsek ağrıları nedenlerindendir. Kol dirsek ağrısına neden olan etkenleri ele alıp inceleyelim.

Kol Nedenleri

  • Eğer kol dirseğinizde aldığınız darbe sonucu formunda bozulma olmuş ise ve sürekli bir ağrı oluşuyorsa bunun nedeni kol dirseği çıkığı olabilir. Ağrılarınız bu çıkıktan kaynaklanabilir.
  • Tenisçi dirseği, kol dirsek ağrısının en büyük nedenlerinden birisidir aslında. Bu hastalıkta dirsek eklemi etrafında ağrılar oluşur ve bu hastalığa sahip kişiler nesneleri sıkarken zorluk yaşarlar.
  • Kol kaslarınızdaki tendonlarda olası iltihaplar da nedenleri arasındadır. Tendonlarda oluşan ağrılar dirsekleri de etkilemekte ve rahatsızlık oluşturmaktadır.
  • Kolunuzda sinir sıkışması var ise bu durumda kol dirseklerinizdeki ağrılar da kaçınılmaz olacaktır. Sinir sıkışmaları da e temel nedenler arasında sayılabilir.
  • Dirsek eklemlerinizde iltihap varsa hem şişmeye hem de ağrıya neden olmaktadır ve bu neden de ciddi nedenler arasında yer almaktadır.

Kol Dirsek Ağrısı Tedavisi

Kol dirsek ağrısı için evde hafifletici tedbirler uygulanabilir. Ancak öncelikle konunun ciddiyeti varsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Daha sonra evde hafifletici yöntemler uygulayabilirsiniz. İşte hafifletici yöntemlerden bazıları;

  • Eğer ağrı ile birlikte şişme de varsa buz torbası ile ağrı bölgesine kompres yapabilirsiniz. Bu yöntem ağrılarınızı hafifletecek ve şişkinliği indirecektir.
  • Eğer dirseğinizin etrafını saran kas dokusunda bir ağrı varsa bu durumda sıcak bez ile o bölgeye yapacağınız uygulama ağrılarınızı dindirecektir.
  • Eklem bölgesini saran kasları esnetmek için belirli aralıklar ile yapılan esnetme hareketleri de ağrılarınızı azaltmaya yardımcıdır.
  • Kas gevşetici kremlerin günde iki üç kez uygulanması, bölgedeki ağrıyı hafifletmeye yardımcıdır ve olası şişlikler varsa bu şişlikler de azalacaktır.

Eğer tüm bu müdahaleler sonuç vermiyorsa bir fizik tedavi merkezine başvurarak uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.