Kasık Ağrısının Nedenleri

Kasık Ağrısının Nedenleri

Vücudun herhangi bir yerinde duyulan ağrılar geçer deyip yaşamanıza devam edeceğiniz bir durum değildir. Özellikle yaşamı olumsuz etkileyen en büyük ağrılardan birisi kasıklarda başlar.
Çünkü birçok iç organda başlayan rahatsızlıklar arasında yer alır.
İşte bu hastalıkların ve çeşitli nedenlerin bulunduğu, okuduktan sonra ‘kasık ağrısının ne çok sebebi varmış’ diyeceğiniz bir yazıyı sizler için hazırladık.
Ani bir şekilde başlayan kasık ağrısının nedenleri için doktora başvurduğunuz da bayanlarda öncelikle regl dönemi, dış gebelik ve hamilelik üzerinde durur.
Ayrıca rahimde beliren iyi huylu tümörler olarak bilinen myomların da kadınlarda yaptığı bilinmektedir.
Diğer hastalıklardan bazılarını sayacak olursak bağırsaklarda meydana gelen iltihapları, idrar enfeksiyonlarını, iskelet problemlerini, yumurtalık kisti, bu kistlerin yırtılmasıyla dağılan sıvı veya apandisttir.

Erkeklerde görülen kasık ağrısının nedenleri ise çoğunlukla fıtıkları işaret etmektedir. Kas yırtılmaları, lenf bezlerinde şişlik ve tümör, böbrek taşı, prostatta meydana gelen iltihaplanmalar da diğer nedenlerdendir.

Kasık Ağrısının Nedeni Nasıl Bulunur?

Kasık ağrılarının tedavisine başlanırken öncelikle ağrıların neden kaynaklandığının bulunması gerekir.
İşte bunun için bakire olanların dışında kadınlarda vajinal bir muayene söz konusudur. Kasık ağrısının nedenleri bulunurken diğer durumlar için ise idrar, kan tahlilleri ve ultrasona ihtiyaç duyabilir.
Yine belirleme yapılırken, kasık ağrılarıyla birlikte başka belirtilerin var olup olmadığını araştırmak doktorların görevlerinden biridir.
İdrarda yanma hissinin olması, uyuşukluk, his kaybı veya kızarıklıklarla birlikte görülen kasık ağrılarında fizik muayene ile tanı koyulabilir.

Kasık Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?


Kasık ağrısının nedenleri
için tanı koyulduktan sonra sıradaki işlem tedavi yöntemleridir. Regl döneminde olan bayanlar için ilaçlar ve bitkisel yöntemlerle kasık ağrıları dindirilmektedir.
Diğer şikayetlerin durumlarına göre ağrıyı ortadan tamamen kaldırmaya yönelik ameliyatlar yapılabilir. Fıtık durumlarında da başvurulan yöntem yine cerrahi müdahaledir.
Kasık ağrısı yaşayan bir kişi evde uyguladığı bazı sıcak su torbası gibi yöntemlerle boşuna vakit kaybetmektedir. Basit bir hastalıklar dahi bu şekilde uygulanan yanlış yöntemler nedeniyle daha büyük sorunlara yol açmaktadır.
Siz değerli ziyaretçilerimize, birkaç gün içerisinde geçmeyen kasık ağrıları için acilen bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Kasık ağrısının nedenleri kendiliğinden geçmesi beklenerek şansa bırakılmamalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.