Kasık Ağrısı

Kasık Ağrısı

İnsanların sağlıklarıyla ilgili tedirgin olduğu durumlardan birisi diyebiliriz. Tıbbi terimlere göre pelvis ağrıları olarak adlandırılan kasık ağrısı iki türlü gelişebilir. Aniden gelişenlerine  bir süre önce başlamış olmasına rağmen devam edenleri ise denmektedir.
Bu iki türde gelişmesine göre de anlaşılabilmektedir. Çünkü aniden gelişmişse en çok apandist, kadınlarda dış gebelik veya yumurtalıklarda kist oluşması ihtimalleri üzerinde durulabilir. Zaman zaman sizi uyaran kronik kasık ağrısı nedenlerinin tespit edilmesi ise daha güçtür. Karın bölgesinde veya üreme sistemiyle ilgili bir hastalığı işaret etmesi kuvvetle muhtemeldir. Rahimde görülecek genişleme, taş gibi idrar yollarında çeşitli hastalıklar, tüplerde enfeksiyonlar, kolon vb. bağırsak rahatsızlıkları, myomlar gibi durumlardan biriyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Kasık Ağrısı ile İlgili Uyarılar

Aniden gelişen akut kasık ağrısı daha tehlikeli olabileceğinden acil bir doktora görünülmesinde fayda vardır.
Kronik kasık ağrısı ile birlikte görülen hastalıklarda da yine çok vakit kaybetmemek gereklidir.
Doktorların gözetiminde erken teşhis konması ve hemen tedaviye başlanması büyük önem taşımaktadır.
İdrar, dışkı, hamilelik, kan testleri, ultrason gibi testlerle veya kamera sistemiyle bağırsak, karın etrafı ve üreme organlarında kasık ağrısı nedenlerine dair saptamalar yapılabilmektedir. Özellikle kadınların vücutlarında yapılacak muayenelere eklenecek bir uzman bölüm de jinekoloji olmakla beraber burada vajinal muayene olmalıdır.
Aksi halde üreme sistemlerini tehdit ettiğini söylediğimiz bu ağrılar kısırlığa dahi sebep olmaktadır. Çünkü doğurganlık çağında kadınların kasık ağrısı hissetmesiyle ortaya çıkacak rahim veya yumurtalık hastalıkları üremesini neredeyse imkansız hale getirecektir. Evlilik öncesinde, orta yaşlarda veya menapozdan sonra bu tür rahatsızlıkları görülme oranı ise giderek düşecektir.

Daha hafif nedenlerden dolayı da görülebilecek olan kasık ağrısı şiddetine göre tedavi yöntemi uygulanır. Bazen ameliyatlara gerek kalmadan yalnızca ilaçlarla dahi kasık ağrısı son bulabilmektedir. Önemli olan zamanında tanı konması ve doğru tedavi yöntemi ile yaşam kalitenizi düşüren bu ağrıların üstesinden gelinmesidir. Kadınsal hastalıklar yaşanması halinde daha fazla hissedilen kasık ağrısı, erkeklerde de çeşitli hastalıkları işaret ediyor olabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.