Kas Ağrıları Nasıl Olur, Tedavisi Nelerdir?

Kas Ağrıları Nasıl Olur, Tedavisi Nelerdir?

Kaslar vücudumuzda hareketlerin yapılmasında başrol oynayan ana yapı olarak bilinmektedir. Her hareketin olmasını sağlayan özel kas grupları bulunmaktadır. bazen bu özel gruplarda bazen de bütün vücutta başlı başına görülür. Hissedilen bu ağrı genel olarak sızı şeklinde ya da yanıcı tarzda meydana gelir ve diğer bölgelerde de hissedilebilir. , tedavisi nelerdir? İşte detaylar..

Kas ağrısının nedenleri

Kas ağrıları veya diğer bir söyleyişle yumuşak doku romatizmaları ya kaslarda zorlanmayla ortaya çıkar ya da fibromyalji gibi vücudun ağrı yorumlama mekanizmalarında bozuklukla meydana gelebilir.

Kas ağrılarının belirgin bir bulgu olarak önümüze çıktığı başka hastalıklar miyofasial ağrı sendromu polimyaljiaromatika, miyopatiler ve özelikle D vitamini gibi önemli vitamin ve Magnezyum gibi bazı minerallerin eksiklerinden kaynaklandığı yapısıdır. Demir oranının az olması ve tiroid bozuklukları da kas ağrısı yakınmalarına sebep olabilir.

Kas Ağrıları Nasıl Olur, Tedavisi Nelerdir?

Kas ağrısı hisseden bir kişi ne yapmalıdır?

Kas ağrısı hisseden bir insanda ilk olarak ağrı olan bölgesel bir ağrı mı yoksa yaygın bir ağrı mı olduğunu ortaya çıkarmak gerekir.

Yaygın ağrılarının nedeni fibromyalji ve miyofasial ağrı sendromu, polimyaljiaromatika gibi romatizmal hastalıklar veya vitamin eksikliklerinden doğabileceğinden bu ve bunun gibi ağrılarda iyi bir muayene ardından gerekli testlere tabi tutulması gerekir.

Bölgesel bir şekilde ortaya çıkan kas ağrılarında ise, ağrının başlangıç zamanını ve herhangi bir travma ile alakası olup olmadığını ortaya çıkarmak gerekir. Ortaya çıkan travmalar, kasa darbe almak ya da düşme gibi büyük bir travma olabileceği gibi mikro travma dediğimiz yenileyen küçük hareketlerin birikimi ile ortaya çıkan birim travmaları olabilir. Böyle bir travma ile ilişki kurulduğunda öncelikle kasa istirahat ve soğuk uygulama tavsiyesinde bulunarak hasta takip ile takip edilebilir, 3-4 gün içinde ağrı konusunda azalma eğilimine girdiği hissedilmediği zamanlarda ileri tedaviler için fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine başvurulması gerekiyor.

Kas Ağrıları Nasıl Olur, Tedavisi Nelerdir?

Yaygın kas ağrılarında fizik tedavi uygulamaları nelerdir?

Fizik tedavi uygulamaları öncesinde ağrının nedenini ortaya çıkarmak ve altta yatan bir sistemik hastalık bulunuyorsa onun tespitini yapmak gerekir. Bunun dışında tanı yapıldıktan sonra hastanın tanısına göre tedavi planı yapılır. Örneğin kas ağrılarının fazla ortaya çıkan nedenlerinde biri olan miyofasial ağrı sendromunda hastanın şikayeti çoğunlukla bir kas grubunda ortaya çıkar. Bu kas grubu genel olarak boyun ve sırt kaslarıdır ve ağrının dışında sertlik ve kısalıklar gelişmiştir. Tedavide muayene de tespit edilen bu sertliklere yönelik uygulamalarla ağrı azalması amaçlandığı gibi bu ağrıyı meydana getiren postür bozukluğu gibi sebeplerin bulunup düzeltilmesi öncelikle yapılması gerekir.

Kaslardaki ağrılı bantların çözülmesi konusunda yüzeysel ve derin sıcak uygulamalar, elektrik akımları, masaj, germe egzersizleri yapılır. Bunlarla sonuç alınamadığı ya da hastanın fizik tedaviye ayıracak zamanı bulunmadığı hallerde lokal enjeksiyon, kuru iğneleme veya ESWT gibi uygulamalar gerçekleştirilebilir. Bu uygulamalarla eş zamanlı bir şekilde hastaya ergonomi eğitimi ve postür bozukluğu bulunması halinde buna yönelik egzersiz eğitimi klinikte ya da ev egzersizi olarak uygulanır.

Bölgesel kas ağrısında fizik tedavi uygulamaları nelerdir?

Bölgesel kas ağrılarında ağrının meydana geldiği bölgeye göre tedavi planlanmakla birlikte genel bir şekilde anti romatizmal ilaçlar eşliğinde soğuk uygulama, analjezik akımlar, kas kuvvetlendirici akım ve egzersizler, derin duyu geliştirici egzersizler yapılmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.