Karaciğer Ağrısı

Karaciğer Ağrısı

Vücudun önemli organlarından olan karaciğerin birçok görevi vardır. Hormon üretiminden yıkımına, aminoasitlerin üretiminden toksin atıklarını zararsız hale getirmek gibi hayati öneme sahip olan çeşitli görevlerinden söz edebiliriz.
Görünüş olarak üçgeni anımsatan, kırmızıdan koyu, kahverengiye çalan bir rengi olan organımızdır. Karın ve midenin sağ kısmında, diyaframın alt kısmında ve safra kesesini örten bir yapısı bulunmaktadır. Ancak metobolizmasal bazı görevleri tam olarak yerine getirememesi durumunda karaciğer ağrısı görülebilir.
Sağ tarafta kaburgaların alt kısımlarında hissedilen bu ağrılar bazen daha ağır hastalıkları da işaret edebilir.
Çeşitli nedenlerden dolayı şişme, büyüme, iltihap, sakatlanma meydana gelmesi sonucunda hissedilen baskı karaciğer ağrısı temel nedenlerindendir. Bu tür belirtiler ve şikayetler ile birlikte karaciğer ağrısı kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Karaciğer Ağrısı Nasıl Ayırt Edilir?

Mide ve karın ağrılarıyla karıştırılma ihtimali olan karaciğer ağrısı ayırt edilebilen bazı özelliklere sahiptir.
Ciltte sararmalar, döküntüler, kahverengi lekeler, gözlerde sararma, iştahsızlık, bitkinlik, şişlik ve kalpte yüksek seviyede kalp atışı hissedilmesi karaciğer ağrısı ile diğer rahatsızlıkların ayırt edilmesinde önemli bir noktadır.
Çünkü karaciğer ağrısı sebepleri iltihaplanma, hepatit, yağlanma, apse, kanser, siroz, büyümesi, zehirlenme ve karaciğerde alkolden kaynaklı hastalıkların yaşanması diğer belirtileri de beraberinde getirecektir.
Bu tür hastalıklar oldukça ciddiye alınmalıdır. Anlam veremediğiniz değişmeler yaşıyorsanız ve karaciğer ağrısı şikayetiniz varsa hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizi öneriyoruz. Ayrıca ilaçla kontrol altına alınabilecek asit, bağırsak sendromları gibi nedenleri de vardır. Ağır karaciğer ağrısı vakaları olan derinin pullanması, kurulması, kaşıntı, kızarmalar ile anlaşılacak yetmezliklerde cerrahi yöntemlerle veya nakillerle ortadan kaldırılabilir. Erken teşhisin hayat kurtaracağı önemli noktalardan birisi de karaciğer hastalıkları ile ilgilidir.
Ne kadar erken vakitte karaciğer hastalıklarınızın tanısı koyulur ve tedavisine başlanırsa o kadar az kayıpla sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Doktorlar muayene esnasında tüm riskli durumların tetkitini ve tahlillerini yapacaktır.

Karaciğer Ağrısı Nasıl Önlenir?

Yağın yoğun olduğu yiyeceklerden tüketmemek, kırmızı eti yeterince yemek karaciğer hastalıklarına karşı alınacak doğal tedavi yöntemlerindendir. Günlük yaşantımızda bunlara dikkat etmek ve kilomuzu kontrol altına almak karaciğerin sağlıklı olarak kullanılmasında etkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.