Nefes Alırken Kalp Ağrısı

Nefes Alırken Kalp Ağrısı

Nefes alırken kalp ağrısı hissetmeniz birçok kalp rahatsızlığı ile alakadar olabilmektedir ancak bu rahatsızlıkların büyük bir çoğunluğu belirli kalp rahatsızlıklarından ötürü oluşmaktadır. Bu yazı dizimizde sizinle bu belirli rahatsızlıklardan en yaygın üçünü paylaşacağız. Bu rahatsızlıkların en başında miyokardit denilen bir rahatsızlık gelmektedir. Bu kalp rahatsızlığı sizin göğsünüzdeki ağrının yanı sıra kalp kasınızda iltihap oluşturduğundan dolayı ateşinizin yükselmesine, sürekli olarak halsizlik hissetmenize ve nefes almanızda sorunlar yaşamanıza neden olabilmektedir. Kalp kaslarınıza giden damarlarda hiçbir tıkanıklık olmasa bile miyokardit rahatsızlığının tüm belirtileri kalp krizinin belirtileri ile bir olduğundan dolayı sıklıkla hasta kalp krizi geçirdiğini düşünebilmektedir.

Nefes alırken kalp ağrısı şikâyetiniz var ise sorununuz perikardit denilen rahatsızlıkta olabilir. Bu rahatsızlık kalbi çevreleyen kesede iltihaplanma olması veya enfeksiyon kapması durumunda oluşmaktadır. Anjina rahatsızlığı ile çok benzer ağrılara sebep olabilmektedir. Ancak en belirgin özelliği özellikle boynunuzun üst kısmında ve omuz kaslarınız boyunca çok keskin ağrılar hissetmenizdir. Kimi zaman nefes aldıkça, yutkundukça veya sırt üstü uzandıkça bu ağrılar daha da şiddetlenebilmektedir.

Nefes alırken kalp ağrısı hissetmenizin bir diğer sebebi ise kalp kasınızın büyümüş olması olabilir. Bu rahatsızlık kalp kaslarınızın giderek kalınlaşması sonucu meydana gelmektedir ve kalbinizin vücuda kan pompalamasını zorlaştırmaktadır. Göğüs ağrılarının yanı sıra bu tip bir kalp kası rahatsızlığı baş dönmesine, sersemliğe ve nefes darlığına neden olabilmektedir. Bu her üç rahatsızlıkta tıbbi bakım görmedikleri sürece gün geçtikçe daha kötüye gidebilecek rahatsızlıklardandır ve bir an önce tedavi edilmeleri gerekmektedir. Ayrıca nefes alırken ağrılar hissetmeniz yaklaşan bir kalp krizinin de belirtisi olabilir, bu gibi durumlarda bolca hava alabileceğiniz bir yere geçerek, panik yapmamaya çalışmanız gerekmektedir. Ne kadar sakin kalırsanız, sağlığınız açısından o kadar tedbirli davranmış olursunuz.

Nefes Alırken Kalp Sancısı ve Kalp Batması Nasıl Geçer

Nefes alırken göğüs ağrısı çekiyorsanız en kısa sürede kardiyoloji uzmanına görünmeniz gerekiyor. Doktorlarımız tetkiklere göre uygun tedaviyi uygulayacaklardır.

Son Güncelleme : 18.12.2017

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.