Kalp Rahatsızlıkları ve Nedenleri

Kalp Rahatsızlıkları ve Nedenleri

Kalp rahatsızlıkları ve nedenleri ile ilgili bilgi paylaşımına başlamadan önce, kalp rahatsızlıkları nedir, genel bir tanım ile tanımlayalım. Kalp rahatsızlıkları kalbi etkileyen bir dizi koşulları içermektedir. Bu rahatsızlıklar kalp ritim bozuklukları, koroner damar hastalıkları, kan damarı hastalıkları ve doğuştan gelen kalp kusurlarıdır (kalbinizin delik olması vb.) kalp rahatsızlıkları başka bir deyişle de kardiyovasküler hastalıklar olarak bilinmektedir. Ve genellikle göğüs ağrısına, kalp krizine veya felce neden olabilen kalbe giden kan damarlarınızda daralma veya tıkanma sonucu oluşmaktadırlar. Diğer kalp ile ilgili sorunlar ise kalp kasınızın, kapakçıklarınızın veya ritminin bozulmasıdır. Birçok kalp rahatsızlığı düzenli ve sağlıklı bir hayat tarzını benimseyerek önemli ölçüde engellenebilirler.

Kalp rahatsızlıkları ve nedenleri konusunda, bu rahatsızlığa neden olan etkenlerden önce kalbinizin nasıl çalıştığını bilmeniz, rahatsızlığa tanı koymanızda size yarar sağlayabilecektir. Kalbiniz bir pompadır. Yumruğunuz büyüklüğünde olan bu pompa göğsünüzün tam ortasından çok hafif sola doğru konumlanmıştır. Kalbiniz sağ ve sol taraf olmak üzere iki tarafa bölünmüştür. Bölümlerin bu şekilde ayrılmasının sebebi bir kısmı oksijen dolu kan ile ilgilenirken diğer bir kısmı ise oksijensiz kalmış kan ile ilgilenir. Oksijen açısından zengin olan kan pompalanıp tüm vücudu dolaştıktan sonra diğer taraftan oksijenden yoksun olarak kalbe giriş yapar.

Kalp rahatsızlıkları ve nedenleri konusunda, kalp rahatsızlığınızın belli başlı nedenleri vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilirler.

– Kalp kapakçıklarında bir sorun

– Kalp ritminde bir sorun

– Elektrik akımına kapılmanız

– Kalbinizde delik bulunması

– Kalp kası bozukluğu

– Kalbinizin enfeksiyon kapması

– Ayrıca aşırı stres sonucu da çoğu insanda çok sağlıklı olmalarına rağmen çeşitli kalp rahatsızlıkları görünebilmektedir.

Bazı doğuştan rahatsızlıklar dışında kalbiniz ile ilgili diğer tüm rahatsızlıklara yakalanma riskiniz, düzensiz hayatınızdan dolayı olabilir. Düzenli uyku, egzersiz ve beslenme ile kalbinizin biyolojik yaşının genç kalmasını da sağlayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sena Dinç dedi ki:

    19 yaşindayim bugün durduk yere kalbim sıkışmaya başladı ve nargile içtikten sonra oldu ilk defa bu kadar içtim ve kalktigimda heryerim titriyordu kahve içip anca kendime geldim ama sonradan nefes alirken sol tarafima birşey batiyo gibi oluyo derin derin nefes almaya başlayınca sizce nedir?

  2. nur evci dedi ki:

    18 yaşındayım ve kronik kolesterolün fazlasıyla yüksek bir haftaya yakındır kalbim daralıyo sıkısıyor ve nefes almamı engelliyor.Hastalığım tam olarak nedir yardımcı olursanız sevinirim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.