Kalp Kası Ağrısı

Kalp Kası Ağrısı

Kalp kası ağrısı büyük çoğunlukla herkes tarafından kalp krizi ile karıştırılmaktadır çünkü kalp krizi ile hemen hemen aynı belirtiler vermektedir, bu belirtiler ise; nefes darlığı, kalp veya göğüs ağrısı, terleme ve aşırı yorgunluktur. Diğer tüm kalp hastalıklarında da olduğu gibi kalp kası rahatsızlıkları da bir an önce kontrol edilmesi gereken rahatsızlık tiplerindendir. Her ne kadar sağlıklı bir yaşam sürdürerek çoğu kalp rahatsızlığına yakalanma riskini düşürüyor olsanız da kalp kası ile ilgili yaşayacağınız bazı problemler bu kategorinin dışında kalabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda da kalpte bir ağrı sebebiyle hastaneye giden her dört kişiden sadece birinde gerçekten kalp rahatsızlığı bulunmaktadır, geriye kalan insanlarda ise günlük önemsiz rahatsızlıklardan ötürü göğüslerinde bir ağrı hissetmektedirler.

Kalp Kası Ağrısı Nedenleri

Kalp kası ağrısının nedeni, genişleyen veya sertleşen bir kalp kasından ötürü oluşmaktadır. Ve bu rahatsızlık üç çeşittir.

Kalp kası genişlemesi: Bu rahatsızlığın sebebi çoğu vakada bulunamamaktadır. Kalbe giden kan akımının azalması, enfeksiyonlar, toksinler ve bazı ilaçlar bu rahatsızlığın sebebi olabildiği gibi, aileden gelen kalıtsal bir rahatsızlıkta olabilir. Genellikle kalbin sol kısmında görünmektedir.

Kalp kası büyümesi: Bu rahatsızlıkta kalp kasınız olması gerektiğinden daha fazla kalınlaşmaya başlar ve genellikle kalıtsal bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda, zaman içerisinde yüksek kan basıncından veya yaşlanma nedeniyle de görünebilinmektedir.

Kısıtlayıcı (Restriktif) kalp kası: Bu kalp kası rahatsızlıklarında görünen en nadir rahatsızlık türüdür. Kalp kasının daha sert ve daha az esnek olmasını sağlar ve niçin oluştuğuna dair henüz net bir bilgiye ulaşılamamıştır. Ancak bağ dokusu bozuklukları, vücudunuzda aşırı demir birikmesi (hemokromatozis), veya kemoterapi ve radyasyon gidi çeşitli kanser tedavilerinden ötürü de oluşabilmektedir. Bu üç unsur sebebiyle kalp kası ağrısı yaşamanız olağandır.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.