Kalp Ağrısı Sırta Vurur Mu?

Kalp Ağrısı Sırta Vurur Mu?

?

En sık sorulan sorulardan biri de kalp ağrısı sırta vurur mu sorusudur, bunun cevabı çok sık olmasa da evet mümkündür. Kalp ağrıları en çok göğüs bölgesinde, omuzda ve boyun bölgesinde görüldüğü gibi, kimi vakalarda da kişinin sırtına da vurabilmektedir. Bu bölgede yoğun ağrıya sebep olarak, kişinin günlük hayatını doğrudan etkileyebilmektedir. Kalp ağrıları sinsi ağrılardır ve kolaylıkla birçok diğer rahatsızlık ile karıştırılabilinmektedirler bu yüzden sırtınızda hissedeceğiniz her ağrı kalp ağrısı diye nitelendirilmemeli ancak yine de tedbiri elden bırakmamak için bir doktora da muhakkak görünülmelidir.

Kalp ağrısı sırta vurur mu diye düşünen vatandaşlarımızla şu bilgileri paylaşabiliriz. Sırt ağrıları Türkiye nüfusunun hemen hemen dörtte birini etkileyen bir rahatsızlıktır. Sırt ağrıları genellikle ağır bir şeyler kaldırmaktan veya yeterince doğru, düz durmamaktan ötürü kaynaklanmaktadır ama kimi zaman bu ağrılarınız bir kalp ağrısının veya kalp krizinin de belirtilerinden olabilirler. Kalp ağrılarınız niçin sizin sırtınızı etkiliyor sorusunun cevabı ise şöyledir. Kimi rahatsızlıklarda en sık nedenlerden biri kalbinize giden damarların birinde bir kan pıhtısı oluşmaktadır ve kalp kaslarınıza giden damarlardaki kanın kasınıza ulaşmasını kısmen veya tamamen durdurur.

Bu genellikle göğsünüzde acılı bir baslı, kramplar veya sıkışma hissi oluşturur. Bu rahatsızlık belirli bir süre sonra göğüs bölgenizden başlayarak sırtınıza kadar ilerleyebilmektedir. Sırtınızda veya belden üst kısmınızdaki herhangi bir alanda acı veya şiddetli ağrılar hissedebilirsiniz. Genellikle sırt ağrıları kadınlarda daha sık rastlanmaktadır ama bu demek değildir ki, siz erkekseniz sizde bu durum olmayacaktır. Kalp ağrısı sırta vurur mu sorusunun cevabını burada verirken sırt ağrılarınız aynı zamanda sırt kaslarınızdaki spazmlar, burkulmalar veya zorlanmalar nedeniyle, omurga darlığı veya omurilikteki disklerin kayması sonucunda da oluşabilmektedir ve sırt ağrılarınız genellikle acil tıbbi yardım almanız gereken hastalıkların belirtileri olarak görünmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Abdurrahman yazıcı dedi ki:

  merhaba hayırlı işler. bundan aşağı yukarı 1 ay önce kalbimin üstünde fir ağrı oluştu. Hemen acile gittim. EKG çektiler kan tahlili yaptılar sonra kalbinde herhangi bir sorun olmadığının ağrının kas ağrısı olduğunu söylediler. Ama o zamandan bu zamana kadar ağrı kesilmedi. Sonra kardiyoloğa gittim. muayene etti ve EFOR testi yaptı. Testlerin sonuçlarında normal çıktı. Bir kaç gün öncede göğüs hastalıklarına gittim film çekildim gene bir şey çıkmadı. Kas gevşetici ve ağrı kesici vermesine rağmen ağrı devam ediyor. Ağrı sol memenin üstünde parmakla bastırınca daha iyi hissediliyor. Bu ağrıların sebebi kalple ilgilimidir değilse ne olabilir veya hangi doktora gidebilirim yardıncı olursanız iyi olur yaşım 45 teşekkür ederim

  1. ufuk arhan dedi ki:

   merhaba bu ağrının aynısı bende oluştu 5-6 gündür
   doktora gittim size yapılanalrın aynısı bana da yapıldı fakat ağrı geçmek bilmiyor, doktorlar bişey yok diyo herşey temizmiş.
   şu anda nasılsınız.?

 2. Murat dedi ki:

  çok faydalı ve güzel bir bilgi oldu benim için her gün farklı şeyler öğreniyorum sayenizde.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.