Hamilelikte Kalp Ağrısı

Hamilelikte Kalp Ağrısı

Hamilelikte kalp ağrısı, hamilelik süresi boyunca birçok etkenden dolayı hissedebilinen ağrılardandır ancak unutulmaması gereken bir şey vardır ki, hamile bayanlar kaçınılmaz olarak bazı ağrılar yaşayacaklardır. Kalp ve göğüs ağrıları kimi zaman çok korkutucu olsalar da genelde anormal bir durum sayılmazlar. Yediğiniz herhangi bir sebepten bile oluşabilecek kalp ağrısı kimi zaman vücudunuzda bir şeylerin ters gittiğini de işaret edebilir. Özellikle gebelik dönemindeki bir bayan iseniz, böyle bir durumda doktorunuzu görmek için daha fazla beklememeniz gerekmektedir.

Hamilelik döneminiz boyunca kalp ağrılarına benzer ağrılar hissetmeniz normal bir gebelik sürecinin bir parçasıdır. Hamilelikte kalp ağrısı yaşamanızın olası bazı nedenleri ise şunlardır;

Koroner kalp hastalığı: Kalp damarlarınızda oluşan plak birikimi sebebiyle kan akışı yeterli oranda olmaz. Bu rahatsızlık gebelik sürecinde olmayan bayanlarda bile göğüs ağrısına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlık sizin kalp krizi yaşamanıza neden olabilir ve bu durumlarda acil olarak doktorunuz ile görüşmelisiniz. Eğer kilolu biriyseniz, riskiniz daha da artacaktır.

Kalp krizi: Bu rahatsızlığın en belirgin belirtisi göğsünüzün tam ortasında şiddetli ağrı veya rahatsızlık duymanızdır. Sersemlik, nefes almada zorluk, bacaklarda uyuşma ve soğuk soğuk terlemeniz diğer belirtilerindendir. Fazla kilo ve tütün ürünlerinin kullanımı kalp krizi geçirme riskinizi arttırabilmektedir. Eğer kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız yakınınızdaki birinden sizi hemen bir acil servise götürmesini isteyiniz ya da 112’yi arayınız.

Hamilelikte kalp ağrısı yaşamanızın bir diğer sebebi ise konjenital kalp hastalığıdır. Kalp hırıltısı ve kardiyak hastalıkların diğer belirtileri hamile kadınlarda diğer kadınlara oranla daha sık görünmektedir. Bu rahatsızlık özellikle 30’lu hatta düşük de olsa 40’lı yaşlarda gebelik döneminde olan bayanlarda görünür. Eğer ailenizde kalp hastalığı yaşayan birileri var ise kalp hırıltısı duyduğunuzda doktorunuz ile bir an önce görüşerek gerekli kontrollerin yapılması sağlamanız gerekmektedir. Unutmayın ki, siz artık bir değil iki can taşıyorsunuz.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.