Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı

Kadınların en heyecanlı ve sabırsız dönemlerinden biridir gebelikleri. Çeşitli sorunlarla karşılaştıkları bu zamanlarını büyük bir özveri ile aşarak sonunda bebeklerini kucağına alacakları anı beklerler. İşte bu yazımızda bilgilenmeleri için çoklukla şikayetçi olduğu konulardan biri olan hamilelikte sol ile ilgili bilgileri paylaşacağız. Anne adaylarının ilk aylardan itibaren yaşayacakları bu ağrıların sonuçlarının nerelere varacaklarını bilmeleri bebeklerinin sağlıkları için oldukça önemlidir.

Sol kasık ağrıları hamileliğin gerçekleştiği üreme organlarının bu bölgede olmasından dolayı kadınlarda daha sık görülür. Çünkü rahimde görülecek genişleme nedeniyle kasıklara yoğun bir baskı söz konusudur. Bu da ağrılı bir sürecin başlamasında etkilidir. Hele ilk kez anne olmaya adaysanız, bu durumda birinci aylarından itibaren başlayacak kasık ağrıları giderek şiddetini arttırır ve adeta aylık regl dönemlerindeki seviyelerde hissedilir. Bu nedenle çoğu anne adayı hamilelikte ile regl dönemlerindeki ağrıyı birbirine karıştırmaktadırlar.
Sıkıntılı bir gebelik sürecinden geçiyorsanız, özellikle de doğumunuz yaklaşmışsa sol kasık ağrılarınızın giderek artabileceğini söyleyelim. Sol kasıkta ağrı görülmesi ile karıştırılan bir diğer durum ise yalancı doğum ağrıları olarak bilinir.Böylece erken doğuma neden olabilecek , bazen bebek için oldukça tehlikeli durumlar olan düşükleri de haber veriyor olabilir. Ancak hamilelikte sol kasık ağrısı yaşayan bir kişinin en sık yaşadığı durumlar ise dış gebeliktir.

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısının Diğer Nedenleri

Yukarıda yazdığımız yazımızda hamilelikte sol kasık ağrısı neden görülür ve nelerin habercisidir gibi soruların cevabını paylaştık.
Şimdi ise hamilelikle beraber görülecek hangi rahatsızlıklar sol kasıkta ağrı yapar bunlara birlikte göz atacağız.
Başta apandist olmak üzere, kabızlık, mide şişkinliği, barsakta gaz, divertükülit veya kolesistit gibi rahatsızlıklar olabilir.

Hamileyseniz ve sol kasığınızda aşırı derecede bir ağrı hissediyorsanız hemen bir uzman doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü basit veya olağan bir şekilde algılayıp nedenini öğrenmediğiniz hamilelikte sol kasık ağrısı bebeğin kaybına dahi yol açabilir.
Bu tür üzücü durumla karşılaşmamak için ani bir şekilde gelişen sol kasık ağrılarınız için hemen önlemini almanızı öneriyoruz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Latife dedi ki:

    Hamilelik döneminde kasık ağrıları çok çektim. Yaşamayan bilmez bu acıları 🙁

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.