Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte genel olarak ilk aylarda çok fazla hissedilmez, çünkü bu dönemlerde daha bebek çok küçük bir oluşum olduğu için rahmin genişlemesine gerek yoktur. Ancak olası ekstrem durumlarda kasık ağrıları görülebilmektedir. ilerleyen aylarda rahmin yavaş yavaş genişlemesi ve kılcal damarların da esnemesine bağlı olarak görülebilmektedir. Bu durum hamileliğin doğal etkileri olup, anneyi doğuma hazırlama aşamalarıdır. Ancak hamilelikte kasık ağrısı çekenler için tek neden bu saydığımız durumlar olmayabilir. Bu yüzden hamilelikte kasık ağrısı nedenlerini ele alıp inceleyelim.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri

Hamilelikte çoğunlukla oluşan kabızlık, şişkinlik yahut gaz sorunları kasık ağrılarının en sık görülen nedenleridir.
Annenin kendisini fazla yorması ya da aşırı stres yaşaması yüzünden, ‘yalancı doğum sancıları’ kasık bölgesinde görülür ve şiddeti fazla değildir. Kısa süreli olan bu ağrılar dinlenildiği zaman geçmektedir.
Kasık bölgesindeki ağrılara kanama da eşlik ediyorsa düşük tehlikesi olabileceği için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.
İdrar yolları enfeksiyonu durumunda mesane rahim duvarına baskı yaptığı için gene bu şekilde kasık ağrıları hamile annelerde görülebilir.
Doğuma yakın zamanlarda leğen kemikleri bebeğe vücudu hazırlamak için gevşeme gösterir ve bu durum da hamilelikte kasık ağrısı için sık görülen nedenler arasında yer almaktadır.
Apandisit iltihabı ya da apandisit sorunlarında da ağrılar genelde kasıklara vurduğu için ayırt edilememektedir.
Hamileliğin son aylarında vücut kendisini doğuma hazırlamaya başlar, bu yüzden kasık bölgesinde sık ve şiddetli ağrıların görülmesi normaldir. Ancak ağrılar dayanılmaz boyutlarda ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Kasık Ağrılarını Hafifletmek İçin Öneriler

Öncelikle eğer ciddi kasık ağrılarınız varsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Kasık ağrıları hamilelikte ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Ağrının en iyi teşhisini de hekimler koymaktadır. Hekiminizin önerisine göre, ağrılar önemsiz ise aşağıdaki uygulamaları yapabilirsiniz.
Hamile bayanların yaptığı hafif egzersizler ağrıları hafifletmek için en önemli çözümlerdir. Özellikle bel egzersizlerini ihmal etmemelisiniz.
Hamileliğin ileriki aylarında yan yatmaya dikkat etmelisiniz ve yüzüstü yahut sırtüstü yatmamaya çalışmalısınız.
Kasık ağrılarını hafifletmek için hamileler için özel olarak hazırlanan yastıkları yahut evde kendinizin hazırlayacağı yastıkları kullanmanız ağrıları ciddi ölçüde azaltacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.