Hamilelikte Kalça Ağrısı

Hamilelikte Kalça Ağrısı

, birçok anne adayının belki de normal hayatlarında hiç yaşamadıkları bir ağrıdır. Hamilelikte kalça ağrısı özellikle bebeğin büyümeye başladığı ve doğrumun yaklaştığı dönemlerde ciddi derecede hissedilir. Her insanın fiziksel özellikleri bir birlerinden farklı olduğundan 3. ve 5. aylardan itibaren kendisini iyice hissettirir.

Bebeğin anne karnındaki hareketlerine göre, daha yakın durduğu yönde daha fazla hissedilir. Anne adayları oturuş şekillerini değiştirse bile ağrının varlığı bir süre devam edebilir. Hamilelik ile vücuttaki en büyük değişiklik hormona bağlı olarak meydana gelir. Normal hayatta destek görevi gören bağ dokular doğuma hazırlanmak için hormonların etkisi ile gevşemeye başlar. Bu durumdan en fazla pelvis bölgesi etkilenir. Bu bölge halk arasında çatı olarak bilinir ve bebeğin doğumuna yardımcı olmak için kemikler birbirlerinde ayrılırlar. Anne adayları normal hayattaki duruş ve oturuş pozisyonlarını kaybeder veya bu durumlarda zorlanırlar. Hamilelikte kalça ağrısı arasında en büyük etken duruş bozukluğu ve esneyen bağ dokusunun rahim bölgesi ve kalça kemiklerine normalde olmayan yükler bindirmesidir. Bir diğer kalça ağrısı sebebi ise siyatik sinirine baskı sebebiyle oluşur.

Her insanda iki adet siyatik siniri bulunur. Bu sinirler bel bölgesinden bacaklara doğru uzanır. Esneyen bağ dokusu sebebiyle pelvis kemikleri ve ağırlaşan rahim bölgesi, siyatik sinirlerine baskı yapar ve sonucunda ciddi kalça ağrılarına sebep olur. İlerleyen gebelik dönemlerinde kas sancıları yaşanabilir. Bu sancıların sebebi bebeğin anne karnındaki pozisyonunu değiştirmesidir. Bu durum sonucunda karın, kasık ve kalça ağrıları yaşanabilir.

Hamilelikte Kalça Ağrısı ?

Hamilelikte kalça ağrısı normal kabul edilse bile anne adaylarını zorlayan durumlardandır. Ağrıları hafifletmek için tıbbi otoritelerin bazı önerileri bulunmaktadır. İlk olarak fazla kilo almaktan kaçınılmalıdır. Çalışan bayanların fazla ayakta durmamaları ve doktor tavsiyesi gereği egzersizler yapması gerekir. Giyilen ayakkabılar ideal yükseklikte olmalı ve dengeyi bozmamalıdır. Doğru yatak seçimi ve uyuma pozisyonu da hamilelikte kalça ağrısı için önemlidir. Yan yatılmalı bacakların arasına fazla büyük olmayan yumuşak yastık konulmalıdır. Fazla yükseğe uzanılmamalı ve pelvis bölgesini güçlendirmek için platesten yararlanılmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.