Gebelikte Kasık Ağrısı

Gebelikte Kasık Ağrısı

Evliliğinizde yaşayabileceğiniz en mutlu anlarınızdan biri olacak olan bebek haberini nihayet alabildiğiniz için yaşadığınız sevinci tahmin edebiliyoruz. Peki ya sonrası? Aylarca sürecek olan gebelik durumunun vücutta meydana getireceği değişikliklerden dolayı bazı sorunları yaşayabileceğinizin de farkında olmanızı istiyoruz.Bunlardan en önemlisi sayılabilecek bir durum gebelikte olarak nitelendirilebilir.
Gebeliğinizi öğrendiniz aylardan itibaren kasıklarınızda ağrı hissetmenizin neden kaynaklandığını, bebeğinizin sağlığı için tez zamanda öğrenmelisiniz. Rahimin genişlemeye başlaması demek, bu bölgelere yoğun bir baskı yapacağı anlamına gelir. Bu da hamilelikte kasık ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Gebelikte ani hareketlerde ve kalkışlarda daha fazla görülen bu ağrılar için bol bol dinlenmek dışında yapabileceğiniz pek fazla birşey yoktur. Eğer henüz gebe olduğunuzu öğrenmemişseniz ve kasıklarınızda şiddeti gittikçe artan ağrılar hissediyorsanız muhtemelen geciktiğini düşündüğünüz regl ağrıları ile karıştırabilirsiniz. Bu durumda çelişkiye düşmeniz halinde, aklınıza gebe olma ihtimaliniz geliyorsa öncelikle bir gebelik testi yaptırmanızı öneriyoruz.
Ayrıca doğuran bir başka durum daha vardır. Bu da hamileliğinizin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olacak bebek düşmelerinin görüldüğü gerçek olmayan doğum ağrılarıdır.
Dış gebelik durumları da gebelikte kasık ağrısı nedenlerinin temellerinde yer alır. Gebelikte kasık ağrısı görülüyorsa en çok dış gebelik üzerinde durulur. Tüm bu nedenlerden dolayı  yaşanıyorsa hiç beklemeden uzman bir doktora görünülmesi annenin ve bebeğin sağlığını büyük ölçüde olumlu etkileyecektir.

Gebelikte Kasık Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

Önceki yazılarımızda paylaştığımız kasık ağrıları nedenleri arasında yer alan idrar yollarında enfeksiyon, apandist veya çeşitli mide ve bağırsak hastalıkları gebelikle birlikte görülüyorsa, bunlar da anne adayı için korkulacak derecede kasık ağrısına neden olabilmektedir. Ancak anne adayları olarak aklınıza en kötüyü getirmeniz yapacağınız stresle birlikte ağrıları daha da tetiklemektedir. Bebeğinize kötü birşey olabileceği ile ilgili stres ve sıkıntı yapmadan hemen önce kasık ağrısının teşhisinin konmasını sağlayın. Buradan gebelikte kasık ağrısı hafife alınmalıdır gibi bir sonuç çıkarmamalısınız. Yalnızca neden kaynaklandığını bir an önce öğrenmenizin ve erken zamanda tedavi olmanızın gebeliğinizi kurtaracağını söyleyebiliriz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.