Gebelikte Kalça Ağrısı

Gebelikte Kalça Ağrısı

Hamilelik dönemi içerisinde sık rastlanılan vakalardan biri olarak gelir. Genelde her ne kadar gebeliğin her dönemlerinde yaşanabilecek bir rahatsızlık olarak ortaya çıksa da bebeğin büyüme evrimi göstermesi ile birlikte de gebelikte kalça ağrısı daha da fazla artış göstermektedir. Bu tür bayanlarda sık rastlanılan kalça ağrıları gece uyku problemlerinin de yaşanmasına neden olacaktır. Daha çok normal kilonun üzerinde olan kişiler de kalça ağrıları daha da fazla şiddetlenmektedir.

Gebelik Dönemlerinde Kalça Ağrılarının Sebepleri

Hamilelik süresincealt karın bölgesinde ki bağlar içerisinde bir yumuşama meydana gelmektedir. Omurga da ki desteğin normalden anormale kaymasına neden olarak zamanla ağrıların kalça kısımlarına da doğru kaymasına da neden olabilmektedir. Rahim ve bebekte de büyüme meydana geldikçe vücutta ki ağırlıkta daha çok öne doğru kayacaktır. Bebeğin büyümesi daha çok vücut duruşunuzun da değişmesine neden olacak olan en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Uzun zaman dilimi içerisinde ayakta kalma, öne eğilme gibi bir takım durumlar da sırt ağrılarının artmasına neden olacak faktörler arasında yer almaktadır. Genelde daha çok karın kısımlarında da şiddetli ağrı yaşanmaktadır. Fakat daha çok bayanların hamile oldukları dönemlerinde ise kalça ağrılarının yaşandığını söyleyebiliriz. Alt karın bölgelerinde gevşemelerin ve yumuşamaların yaşanması  gibi istenmeyen rahatsızlıkların da yaşanmasına neden olacaktır.

Hamilelikte Kalça Ağrıları Nasıl Azaltılabilir?

Bayanları en huzursuz eden konuların başında gebelikte kalça ağrısı gelmektedir. Ağrıların en aza indirilmesi adına kalça ve bel bölgelerinizi rahatlatacak egzersizlerde yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bu tür şiddetli ağrılar yaşadığınız dönemler de sırt üstü yatmamaya da dikkat etmeniz gerekecektir. Ayaklarınızı yukarı doğru kaldırmanız ve belirli bir süre içerisinde bekletmeniz de kalça ve bel ağrılarınızın hafiflemesine de aynı zaman da yardımcı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra destekleyici cihazlar da kullanmanız sizleri fazlası ile rahatlatacak konuların başında da yer almaktadır. Kalça kısmına doktor gözetimi altında soğuk ve sıcak masajlar yaparakta rahatlanmasını ve ağrının da dinmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede şiddetli ağrılardan da kurtulmuş olacaksınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.