Midede Gaz Sıkışması

Midede Gaz Sıkışması

Midede

Vücutta biriken gazlar belirli bir düzeyi geçtikten sonra probleminin oluşmasına sebep olurlar. Bugünkü yazımızda gaz sıkışması sebeplerine, gaz sıkışmasına neden olan besin maddelerine ve midede gaz sıkışmasından kurtulmak için yapılması gerekenlere değineceğiz.

Hava Yutulması Sonucu Midede Gaz Sıkışması

Aerofalji ismi verilen hava yutma sorunu midede gaz sıkışmasının en sık görülen sebebidir. Vücudumuz yemek yeme veya herhangi bir içecek içme sırasında bir miktar hava yutmaktadır. Sakız çiğneyen, hızlı yemek yiyen ve sigara kullanan kişilerde hava yutma problemi sıklıkla görülmektedir. Yutulan ve midede biriken gazların bir kısmı geğirme ile dışarı atılmaktadır. Kalan kısmı ise ince bağırsaklara oradan da kalın bağırsağa geçerek vücut dışına atılmaktadır. Fakat bazen ince bağırsağa gelen gaz birikintisi kalın bağırsağa aktarılamaz ve vücut içerisinde mide, bağırsak kısımlarında gaz sıkışmasına sebep olur.

Sindirilmemiş Gıda Bozulmasıyla Oluşan Midede Gaz Sıkışması

Vücudumuz ince bağırsaklardaki enzimlerin yetersiz olması sonucunda bazen şeker, nişaşta, çeşitli karbonhidratlar ve lifleri sindirememektedir. Tam olarak sindirilemeyen bu besinler kalın bağırsağa geçtiği sırada burada bulunan zararsız bakteriler aracılığıyla bozulmaya başlarlar. Bu bozulma sırasında bu besin maddeleri metan, hidrojen ve karbondioksit gazı üretir. Bu gazların bir kısmı anüs yoluyla dışarı atılabilirken bir kısmı vücut içinde kalarak midede gaz sıkışması görülmesine sebep olurlar.

Midede Gaz Sıkışmasına Sebep Olan Gıdalar Nelerdir?

Yağlar ve proteinler çok az miktarda gaz yapmasına karşılık karbonhidrat ağırlıklı besinler aşırı miktarda gaz yapabilmektedir. Laktoz, fruktoz, sorbital ve raffinoz ismi verilen şeker bileşenleri de midede gaz sıkışması meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Raffinoz kuru fasulye vb. gıdalarda bulunan bir şeker bileşenidir. Karnabahar, lahana, kuşkonmaz gibi sebzelerde de bulunabilmektedir.

Fruktoz meyve şekeri olarak da isimlendirilmektedir. Armut, enginar, buğday, soğan vb. çok çeşitli gıdalarda bulunmaktadır.

Sorbital da meyvelerin neredeyse tamamında bulunmakta midede gaz sıkışması olmasına sebep olmaktadır.

Nişaşta mısır, patates ve buğdayda sıklıkla bulunmaktadır ve bu malzemelerle üretilen yemeklerin tüketilmesi sonucunda midede gaz sıkışmasına sebep olmaktadır.

Eriyebilen ve eriyemeyen çeşitli besin lifleri vardır. Lifler suda çözünüp bağırsaklarda jel kıvamında bir yapıya dönüşmektedirler. Eriyebilen lifler kalın bağırsaklara ulaştıktan sonra yoğun şekilde gaz oluşumuna sebep olmaktadırlar.

?

Sürekli midede gaz sıkışması yaşayan bireylerin ilk olarak bu sorunlarının herhangi bir hastalığa bağlı olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır. Eğer bir hastalığa bağlı ise hastalığın tedavisi sağlanır. Herhangi bir hastalığa bağlı bir durum söz konusu değil ise ilaç destekli beslenme değişikliği tedavisi uygulanır. Doktorunuz midede gaz sıkışması tedavisi için hastaya bir diyet önerisinde bulunur. Genellikle ilk olarak süt, hububat, meyve ve sebzelerin tüketimi kısıtlanır. Ayrıca hazımsızlık sorununu ve şişkinliği azaltmak için ise yağlı gıdalardan uzak durulması önerilir.

Midede gaz sıkışması problemi bazen çeşitli diyetler ve beslenme önerileri ile düzelememektedir. Bu durumda karbon preperatları, bağırsakları çalıştıran ilaçlar, sindirim asitleri ve antiasit içeren ilaçlarla midede gaz sıkışması tedavisi yapılır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.