Midede Gaz Sıkışması Belirtileri

Midede Gaz Sıkışması Belirtileri

Çeşitli sebeplerle midede meydana gelebilmektedir. Daha önceli içeriklerimizde gaz sıkışması sebeplerine vb. konulara değinmiştik fakat bu içeriğimizde ise sadece midede gaz sıkışması belirtileri nelerdir konusuna değinmek istiyoruz.

Geğirme Belirtisi

Yemek yedikten sonra karnın dolu olduğu sırada ara sıra geğirmek normal bir durumdur. Fakat bazı kişilerde normal zamanlarda bile sürekli geğirme olmaktadır. Bu kişiler yemek yeme sırasında bol miktarda hava yutmaktadırlar bu duruma aerofalji denilmektedir. Yava yutma sebebiyle vücutta biriken gaz geğirme şeklinde kendini dışarı atmaktadır.

Bazı kişilerde ise çeşitli hastalıklar sebebiyle geğirme meydana gelebilmektedir. Mide fıtığı, reflü, ülser, gastrit gibi üst sindirim sistemi hastalıkları geğirmeye sebep olabilmektedir. Ayrıca özellikle geğirme iki kronik hastalık bulunmaktadır. Bunlar ise gaz-bloat sendromu ve meganblase sendromu olarak öne çıkmaktadır.

Fazla Gaz Çıkarma

Normal bir insan günde 14 sefere kadar gaz çıkarabilir fakat daha fazlası herhangi bir rahatsızlık olduğunun işareti olabilir. Ağır şekilde sürekli karbonhidratlı besinler tüketmek veya sindirim problemleri sürekli gaz çıkarmaya sebep olabilmektedir. Kalın bağırsaktaki bakterilerin sayısında artma olduğunda da fazla gaz çıkarma meydana gelebilmektedir.

Midede Şişlik

Birçok birey karnında ve midesinde şişkinlik olmasının gazdan kaynaklandığını düşünmektedir. Oysa ki çoğu zaman gaz miktarı normal düzeyde olmasına rağmen kişide gaza karşı hassasiyetin artması sebebiyle şişkinliğin gazdan kaynaklandığı düşünülür. Fakat bazı bağırsak bozuklukları sebebiyle midede şişkinlik meydana gelebilmektedir.

Karın Ağrısı

Midede gaz sıkışması sonucunda bazen karın ağrısı belirtisi meydana gelebilmektedir. Ayrıca kalın bağırsağın sol kısımlarında gaz biriktiği zaman karın ağrısı beraber kalp sıkışmasına da sebep olabilmektedir. Karın ağrısına sebep olan gaz sıkışması bazen apandist veya safra kesesi ağrısıyla da karıştırılabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.