Karında Gaz Sıkışması

Karında Gaz Sıkışması

Vücudumuzun bağırsak ve mide kısımlarında gaz birikmesi sonucu karında meydana gelebilmektedir. Yoğun ağrıya sebep olan bu rahatsızlık genellikle orta yaşın üstündeki bireylerde meydana gelmektedir. Bu içeriğimizde karında gaz sıkışmasının nasıl geçeceğine değinmek istiyoruz.

Yemek yeme ve konuşma sırasında vücudumuza bir miktar gaz girer ayrıca kalın bağırsakta bulunan bakterilerin yiyecekleri tam parçalayamaması sonucunda da gaz ortaya çıkar. Ortaya çıkan gaz geğirme veya anüs yoluyla vücuttan dışarı atılamadığı takdirde karında gaz sıkışması oluşur.

Karında Gaz Sıkışmasını Hızlıca Geçirmek

Uzanma veya gevşeyerek dinlenme pozisyonunda bir bardak ılık suyu yavaş yavaş içmek karında gaz sıkışması probleminin hızlı şekilde geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca yavaş yemek yemek vücutta gaz birikmesini engelleyici özelliğe sahiptir.

Nane Çayı İçmek Karında Gaz Sıkışmasını Giderir

Limonlu veya sade nane çayı içmek sindirimi kolaylaştırıcı ve bağırsakları gevşetici özelliğe sahiptir. Bu sebeple gaz oluşmasını engellemekte ve karında biriken gazın atılmasını kolaylaştırmaktadır. Midesinde reflü sorunu olan kişiler aynı etkiyi görebilmek için nane çayı yerine papatya çayı içmeyi tercih edebilirler.

Gaz Sıkışması İçin Hangi Doktora Gidlir?

Karında gaz sıkışması yaşanmasının çok farklı sebepleri bulunabilmektedir. Gaz sıkışmasının tam olarak hangi hastalıktan kaynaklandığının tespit edilip, tedavi edilmesi gerekmektedir. Gaz sıkışması için gastroenteroloji uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Reflü, divertikülit, ülseratif, crohn gibi hastalıklar sıklık gaz sıkışmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi problemleri de karında gaz sıkışması yaşanmasına sebep olan problemler arasında bulunmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.