Karında Gaz Sıkışması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Karında Gaz Sıkışması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Vücudumuzun bağırsak ve mide bölümlerde gaz birikmesi neticesinde karında gibi rahatsız edici bir olay ortaya çıkar. Yoğun ağrıya yol açan bu rahatsızlık genellikle yetişkin bireylerde sıklıkla görülebilir. Bu yazımızda karında gaz sıkışmasının nasıl geçeceği konusunu sizlere detaylı şekilde paylaşmak istiyoruz.

Yemek yeme ve konuşma esnasında vücudumuza bir miktar gaz girer bunun dışında kalın bağırsakta yer alan bakterilerin yiyecekleri tam parçalayamaması neticesinde de gaz ortaya çıkar. Meydana gelen gaz geğirme veya anüs yoluyla vücuttan dışarı atılamadığı zaman ise karında gaz sıkışması boy gösterir.

Karında Gaz Sıkışmasına Hızlı Çözüm

Uzanma ya da gevşeyerek dinlenme pozisyonunda bir bardak ılık suyu yavaş yavaş içmek  rahatsızlığınızın hızlı biçimde geçmesine yardımcı etmen olacaktır. Bunun yanı sıra yavaş yemek yemek vücutta gaz birikmesini engelleyici özelliğe sahiptir.

Karında Gaz Sıkışması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Nane Çayı İçmek Karında Gaz Sıkışmasını Bitirir

Limonlu ya da sade nane çayı içmek sindirimi rahatlatıcı ve bağırsakları gevşetici özelliğe sahiptir. Bu nedenle gaz oluşmasının önüne geçmekte ve karında biriken gazın atılmasını kolaylık sağlamaktadır. Midesinde reflü sorunu olan kişiler aynı etkiyi görebilmek adına nane çayı yerine papatya çayı içmeyi tercih edebilirler.

Gaz Sıkışması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Karında gaz sıkışması meydana gelmesinin çok farklı nedenleri bulunabilmektedir. Gaz sıkışmasının tam olarak hangi hastalıktan ortaya çıktığı tespit edilip, tedavi edilmesi gerekmektedir. Gaz sıkışması adına gastroenteroloji uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Reflü, divertikülit, ülseratif, crohn gibi hastalıklar sıklık gaz sıkışmasına yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi problemleri de karında gaz sıkışması yaşanmasına neden olan sıkıntılar içerisinde bulunmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.