Hamilelikte Gaz Sıkışması

Hamilelikte Gaz Sıkışması

Anne olmaya hazırlanan bayanların en çok karşılaştıkları problemler arasında bulunur.  nedeni ile şişkinlik, gaz sıkışması ve gazı çıkarmakta zorlanma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Asıl gaz sıkışmasına neden olan Etmen ise hamilelik döneminde hormonlarda yaşanan rahatsızlık oluyor. Sindirim sisteminde bulunmakta olan kasların gevşemesi ile meydana gelir. Hamilik ilerledikçe de rahmin büyümesi ve organları boşalması gecikmeye başlar. Mide içinde oluşan gaz ise hava yutmak ile bağlantılı olarak ortaya çıkar. Bu gazlar geğirme yolu ile veya makat yolu ile çıkarıldığı zaman rahatlamış olursunuz.

Hamilelik Döneminde Gaz Sıkıntılarının Başlaması

Hamile bayanların ilk aylarında ortaya çıkmaya başlayan bu sorun doğum zamanına kadar devam ederek kişileri zorlamaktadır. İlk aylarda fazla olmasa da ileriki zamanlarda bu sancılar giderek artar ve bayanları daha zorlayıcı bir hale gelir.

Hamilelikte Gaz Sancısı Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Hamilelikte gaz sıkışması azalması için aşağıda sayacağımız yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Yemek esnasında suyun az tüketilmesi, öğün aralarında bu işlemi gerçekleştirmek gerekir.
  • Su pipetle değil de bardak ile içilmesi doğru olacaktır.
  • İçerisinde karbonat bulunan içecekler elinizden geldiği kadar tüketmeyin.
  • Yemek yerken lokmalarınızı bolca çiğneyin.
  • Sakız çiğnemekten kaçının.
  • İçeceklerde ve yiyeceklerde yapay tatlandırıcı bulunmamasına özen gösterin.
  • Alkol ve sigara tüketiminden kaçın.
  • Gaz yapan yiyecekleri tespit ederek bu ürünleri tüketmekten kaçın.

Hamilelikte Gaz Yapan Etkenler Nelerdir?

Normal insanlara bakarak hamilelikte gaz sıkışması oldukça fazla olur. Normal olarak kabul edilen bu olay, bazı hamilelikte ise bu rahatsızlık tetiklendiği için daha fazla olmasına sebebiyet verir. Bu belirtilerden kaçınarak gaz sancılarını azaltma fırsatına sahip olabilirsiniz. Yenilen besinlerden oluşan gaz sıkıntısı, yenilen yiyeceklerin tespit edilmesi ile azalma fırsatı yakalanabilir.

genel olarak hormonlara bağlandığı için sindirim sisteminin de yavaşlamasına neden olmaktadır. Bebeğin giderek büyümesi ve ağırlaşması da sindirim sistemi üzerinde baskı yaparak sindirimi yavaşlatır. Bu durum da bayanlarda şişkinliğe ve gaz sancılarına neden olur. Bu gibi durumlarda da doktor tarafından destek almanız tavsiye edilerek gaz sıkışmasının hafiflemesi sağlanır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.