Hamilelikte Gaz Sancısını Azaltmanın Yolları

Hamilelikte Gaz Sancısını Azaltmanın Yolları

Anne olacak kadınların en fazla karşı karşıya kaldığı problemler içerisinde gaz sıkışması yer almaktadır.  sebebi ile şişkinlik, gaz sıkışması ve gazı çıkarmakta güçlük çekme gibi rahatsızlıkların meydana gelmesinde rol oynar. Asıl gaz sıkışmasına yol açan durum ise hamilelik sürecinde hormonlarda ortaya çıkan rahatsızlık oluyor. Sindirim sisteminde bulunmakta olan kasların gevşemesi ile etkisini gösterir. Hamilik süreci arttıkça da rahmin büyümesi ve organları boşalması gecikme evresine girer. Mide içinde yer alan gaz ise hava yutmak ile bağlantılı bir şekilde ortaya çıkar. Bu meydana gelen gazlar geğirme yolu ile veya makat yolu ile çıkarıldığında rahatlamış duruma gelirsiniz.

Hamilelik Zamanında Gaz Sıkıntılarının Başlaması

Hamile bayanların ilk aylarında meydan gelmeye başlayan bu sıkıntı doğum zamanına kadar sürerek hamile adaylarına zorluk çıkarmaktadır. İlk günlerde fazla olmasa da ileriki sürelerde bu sancılar günden güne artar ve hamile adaylarını daha zorlayıcı bir duruma getirir.

Hamilelikte Gaz Sancısını Azaltmanın Yolları

Olmaması İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelikte gaz sancısı azaltılması konusunda aşağıda sıraladığımız yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Yemek yediğinizde suyu az içmelisiniz.
  • Suyu içerken pipetle değil de bardak ile içilmesi tercih edilmelidir.
  • İçerisinde karbonat olan içecekler elinizden geldiği kadar tüketmemeye özen gösterin.
  • Yemek yediğiniz sırada lokmalarınızı bolca çiğneyin.
  • Sakız çiğnemekten uzak kalın.
  • İçeceklerde ve yiyeceklerde yapay tatlandırıcı madde içermemesine özen verin.
  • Alkol ve sigara içmekten ve o ortamlarda bulunmaktan kaçının.

Hamilelikte Gaz Yapan Unsurlar Nelerdir?

Normal kişilere bakarak hamilelikte gaz sıkışması biraz daha fazla rastlanan konudur. Normal bir şekilde kabul edilen bu durum, bazı hamilelikte ise bu rahatsızlık tetiklendiği için daha çok olmasına yol açar. Bu belirtilerden kaçınarak gaz sancılarını düşürme fırsatına sahip olabilirsiniz. Yenilen besinlerden meydana gelen gaz sıkıntısı, yenilen yiyeceklerin tespit edilmesi ile azalma imkanı sunabilir.

genel bir şekilde tabir edildiğinde hormonlara bağlandığı için sindirim sisteminin de yavaşlamasına yol açar. Bebeğin zaman ilerledikçe büyümesi ve ağırlaşması da sindirim sistemi üstünde askı yaparak sindirimi yavaşlatır. Bu durum da kadınlarda şişkinliğe ve gaz sancılarına davetiye çıkarır. Bu gibi sıkıntılarda doktor tarafından destek almanız önerilerek gaz sıkışmasının hafiflemesi sağlanır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.