Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Anne olmaya hazırlanan kadınların en fazla karşı karşıya kaldığı sorunlar içerisinde gaz sıkışması yer almaktadır. Hamilelikte gaz sancısı sebebi ile şişkinlik, gaz sıkışması ve gazı çıkarmakta zorlanma gibi sorunlar boy göstermektedir. Peki hamilelikte gaz sıkışması nasıl geçer? Tedavisi nasıl olmalıdır? Bu rahatsızlığınız konusunda sizlere purtukal.com ailesi olarak birtakım bilgileri paylaşacağız.

Gaz sıkışmasına yol açan asıl durum gebelik döneminde hormonlarda ortaya çıkan rahatsızlık oluyor. Sindirim sisteminde yer almakta olan kasların gevşemesi ile ortaya çıkar. Hamilelik ayları arttıkça da rahmin büyümesi ve organları boşalması gecikmeye başlar. Mide içinde meydana gelen gaz ise hava yutmak ile bağlantılı olarak ortaya çıkar. Bu gazlar geğirme yolu ile ya da makat yolu ile çıkarıldığı zaman rahatlamış olursunuz.

Gebelik Döneminde Gaz Sıkıntılarının Başlaması

Hamile kadınların ilk dönemlerinde ortaya çıkmaya başlayan bu problem doğum zamanına kadar sürecek kişileri zorlamaktadır. Gebelik dönemlerinin ilk aylarında çok olmasa da ileri ki dönemlerde bu sancılar giderek büyür ve bayanları daha zorlayıcı bir şekle dönüşür.

Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Gaz Sancısı Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Hamilelikte gaz sıkışması azalması için aşağıda sayacağımız yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Yemek esnasında suyun az tüketilmesi, öğün aralarında bu işlemi gerçekleştirmek gerekir.
  • Su pipetle değil de bardak ile içilmesi doğru olacaktır.
  • İçerisinde karbonat bulunan içecekler elinizden geldiği kadar tüketmeyin.
  • Yemek yerken lokmalarınızı bolca çiğneyin.
  • Sakız çiğnemekten kaçının.
  • İçeceklerde ve yiyeceklerde yapay tatlandırıcı bulunmamasına özen gösterin.
  • Alkol ve sigara tüketiminden kaçın.
  • Gaz yapan yiyecekleri tespit ederek bu ürünleri tüketmekten kaçın.

Hamilelikte Gaz Yapan Faktörler Nelerdir?

Normal insanlara bakarak hamilelikte gaz sıkışması oldukça çok görülür. Normal şekilde kabul edilen bu durum, bazı hamilelikte ise bu rahatsızlık tetiklendiği için daha çok olmasına davetiye çıkarır. Bu belirtilerden kaçınarak gaz sancılarını düşürme fırsatına sahip olabilirsiniz. Tüketilen besinlerden oluşan gaz sıkıntısı, yenilen yiyeceklerin tespit edilmesi ile azalma fırsatı yakalanabilir.

Gebelikte gaz sancısı genel olarak hormonlara bağlandığı için sindirim sisteminin de yavaşlamasına sebep olmaktadır. Bebeğin giderek büyümesi ve ağırlaşması da sindirim sistemi üzerinde baskı yaparak sindirimi yavaşlatır. Bu durum da bayanlarda şişkinliğe ve gaz sancılarına neden olur. Bu gibi durumlarda da doktor tarafından destek almanız tavsiye edilerek gaz sıkışmasının hafiflemesi sağlanır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.