Gaz Sıkışması Nasıl Giderilir?

Gaz Sıkışması Nasıl Giderilir?

Nasıl Giderilir?

Karnınızda veya midenizde kasılmaların meydana gelmesi bağırsaklarda gaz sıkışması olduğunun işareti olabilmektedir. Yoğun ağrı yaşanmasına sebep olan gaz sıkışması her yaş grubunda görülebilese de genellikle orta yaşın üstünde olan kişilerde daha çok ortaya çıkmaktadır. İşte bu sebeple makalemizde sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Yerken, içerken vücudumuza belli bir düzeyde gaz girmektedir. Ayrıca yenilen gıdaların tam sindirilememesi sebebiyle de gaz sıkışması meydana gelmektedir.

Gaz Sıkışması Nasıl Geçer?

Gaz sıkışmasıyla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken 1 bardak ılık suyu yavaş yavaş içerek uzanmaktır. Bu şekilde vücudunuzdaki gazların rahat bir şekilde uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Sürekli gaz sıkışması sorunu yaşayanlar ise yavaş yemek yeme alışkanlığı edinerek bu sorunlarından kurtulabilirler.

Gaz Sancısı Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer

Gaz sorunu yaşayanlar için ilk tavsiye edilen içecek nane çayıdır. Limonlu veya limonsuz tüketilen nane çayı içeriğinde bulunan mentol etkisi sayesinde spazm ve kasılmaları giderici özelliğe sahiptir. Bu sebeple gaz sıkışması yaşayanları rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Reflü sorunu olan kişilerin nane çayı yerine papatya çayı içmeleri tavsiye edilmektedir. Papatyada hemen hemen nane ile benzer şekilde etki göstermektedir.

Genelde yemekleri tatlandırmak için kullanılan rezene, zerdeçal ve zencefil şişkinliği giderici özelliğe sahip olan otlar arasında bulunmaktadır.

Gaz sıkışmasından kurtulmak için ilk olarak vücudunuzda gaz yapan besinlerin neler olduğunu tespit etmelisiniz. Gaz sıkışması yaşadığınız günlerde hangi yiyecekleri yediğinizi yazarak sizi rahatsız eden gıda ürünlerinin neler olduğunu tespit edebilirsiniz.

Vücutta Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

Her bireyin vücut yapısı birbirinden farklıdır. Kimilerinin vücudu çok çabuk gaz yapabilirken, kimilerinin vücudu ise çok sık gaz yapmayabilir. Fakat biz genel olarak vücutta gaz yapan besinlerin neler olduğuna değinmek istiyoruz.

Sağon, brokoli, fasulye, karnabahar, brüksel lahanası, kabak, baklagiller, elma, armut, enginar, yumurta, erik, şeftali, sakızlar, tam tahıllı ekmek, soda, bira, süt ve dondurma gaz yapıcı besinler arasında bulunmaktadır. Ayrıca yağlı yiyeceklerin ve kızartmaların sindirimi zor olduğundan dolayı tüketildiklerinde vücudu gaz üreten kişilerde rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.