Gaz Sıkışması Hakkında Tüm Bilgiler

Gaz Sıkışması Hakkında Tüm Bilgiler

Gaz Sıkışması Hakkında Tüm Bilgiler

Günlük yaşamımız içerisinde yemek yerken, konuşurken, birşey içerken vb. durumlarda sürekli olarak vücudumuza hava alırız. Vücudumuza aldığımız bu hava belli bir yoğunluğa ulaştıktan sonra gaz sıkışması denen durum meydana gelir. Gaz sıkışması yaşandıktan sonra geğirme, gaz çıkarma vb. durumlarla gazın vücut dışına çıkmasını sağlayabiliriz. Fakat bazı durumlarda gaz midede, bağırsaklar vb. ortamlarda birikerek dışarı çıkamayabilir. Vücuttan bir türlü uzaklaşamayan gaz ağrı ve kramp oluşmasına sebebiyet verebilir. Bazı durumlarda ise göğüs sıkışması ve yoğun şişkinlik ile kendini gösterebilir.

Hava yutma yani aerofaji dışında tüketilen bazı gıdalar da gaz sıkışması sorununa sebep olabilmektedir. Kalın bağırsaklarda bulunan bakterilerin tam sindirilmemiş gıdalarla etkileşimi sonucu gaz meydana gelebilmekte ve vücutta biriktikten sonra gaz sancısı oluşturabilmektedir.

Gaz Sıkışması Belirtileri

Vücudunuzda gaz sıkışması belirtileri meydana geldiği zaman ilk görülecek belirti göğürme olmaktadır. Göğürme dışında gün içinde çok fazla sayıda gaz çıkarma, karında şişme olması ve yoğun mide ağrısı gaz sıkışmasının belirtileri arasında bulunmaktadır.

Midede (Karında) Gaz Sıkışması Belirtileri

Midede şişkinliğe bağlı olarak görülen gaz sıkışması genellikle bağırsaklardaki bozukluklardan dolayı meydana gelmektedir. Bozulmuş olan bağırsaklar sürekli kasılarak vücut içerisinde hava birikmesine ve kasılmalara bağlı olarak midede veya karın bölgesinin genelinde ağrı oluşmasına sebebiyet verir. Bağırsaklardaki kasılmalardan kaynaklanan gaz sıkışması belirtilerinde bazen şişkinlik söz konusu olmayabilir.

Karnın sol tarafında gaz sıkışmasına bağlı ağrı meydana geldiği zaman çoğu kişi tarafından kalp sorunlarıyla karıştırışabilmekte ve bunun sonucunda yoğun strese sebebiyet vermektedir. Bazı kişilerde aşırı gaz sorunu sebebiyle yaşadıkları karın ağrısını apandisit veya safra kesesi ağrılarıyla karıştırabilmektedirler.

Bağırsakta Gaz Sıkışması

Bağırsakta yaşanan gaz sıkıntıları genellikle hastanın tükettiği yiyeceklerden kaynaklanmaktadır. Bunun tespit edilmesi için hastanın sürekli teketmekte olduğu gıdaların bir kısmına perhiz uygulanır. Bu yiyeceklerin yenilmesine bir süre ara verilip ardından bağırsakta gaz sıkışması yaşanıp yaşanmadığı gözlemlenir. Ardından soruna sebep olan gıdanın tüketimi durdurulur. Aynı zamanda bağırsaklardaki laktoz emilim miktarını belirlemek için kan testleri ve nefes testleri hastalara uygulanır. Kan testleri sonrasında doktorlarda bazı şüpheler meydana gelirse kolonoskopi yaparak bağırsak kanseri yönünden inceleme yapabilirler.

Hamilelikte (Gebelikte) Gaz Sıkışması

Gebelik döneminde salgılanan hormonlara bağlı olarak sindirim sisteminde bulunan düz kaslarda gevşeme meydana gelebilmektedir. Daha sonrasında hamilelik dönemi ilerledikçe rahmin büyümesi sonucunda mide baskı altında kalmakta ve bağırsaklarda sıkışma meydana gelmektedir. Bağırsaklarda sıkışma meydana gelince boşaltım zorlaştığından dolayı hamilelikte gaz sıkışması meydana gelebilmektedir.

Gebelikte gaz sıkışması ilk aylarda başlayarak doğum yapılana kadar devam etmektedir. Bu her hamile olan bayanın yaşadığı bir durumdur ve kabullenilmesi gerekmektedir.

Gaz Sıkışması Nasıl Geçer veya Nasıl Giderilir

İlk olarak eğer ki gaz sıkışması rahatsızlığı yediğiniz gıdalardan kaynaklanıyorsa bu gıdalardan bir süre uzak kalmanız gaz sancısı yaşama olasılığınızı azaltacaktır. Kuru fasulye, yağlı yiyecekler, nohut, mercimek, leblebi, kuru soğan, turşu, kavun, karpuz, lahana, soda, süt ve karnabahar gaz sıkışmasına sebep olan gıda maddeleri arasında bulunmaktadır. Gaz sıkışması nasıl geçer diye düşünen kişilerin bu yiyeceklerden bir süre uzak durması gerekmektedir.

Çeşitli gıdalardan uzak durduğunuz halde gaz sorunu yaşamaya devam ediyorsanız beslenme tarzınızda değişiklik yaparak gaz sıkışması nasıl giderilir diye merak etmekten kurtulabilirsiniz. İlk olarak önerimiz yemek sırasında çok su içmek yerine su tüketimine yemek dışında ağırlık vermeniz olacaktır. Su içerken şişeyle yada pipetle içmek yerine bardakla içmeniz gaz sıkışması problemini ciddi oranda azaltacaktır. Ayrıca yemek yerken aceleci davranmamanız, yiyecekleri uzun süre çiğnemeniz ve bol karbonatlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. İçeriğinde yapay tatlandırıcı bulunan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Sakız çiğnememeli ve alkol, sigaradan uzak durmalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.