Gaz Sıkışması Belirtileri

Gaz Sıkışması Belirtileri

Gaz Sıkışması Belirtileri

Yemek yerken hava yutulması, kalın bağırsaklarda bulunan sindirilmemiş gıdaların bir süre sonra bozulup gaz oluşturması, çeşitli yiyecekler ve içecekler vb. sebeplerle gaz sıkışması meydana gelebilmektedir. Bu içeriğimizde bizler gaz sıkışmasının ne olduğuna değinmek yerine gaz sıkışması belirtileri nelerdir ayrıntılı olarak değinmeye çalışacağız.

Geğirme Belirtisi;

Fazla hava yutma sebebiyle görülen ilk gaz sıkışması belirtileri arasında geğirme bulunmaktadır. Genellikle ağır yemekler yedikten sonra midede şişkinlik oluştuktan sonra ortaya çıkmaktadır. Reflü ameliyatları sonrasında geğirme sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Acı yiyecekler, soğan ve domates gibi gıdalar geğirme oranını arttırmaktadır. Sürekli olarak geğirme rahatsızlığı olan kişilerde safra kesesi, ülser ve reflüden şüphelenilebilmektedir.

Karında Şişlik Olması;

Karında şişlik sık görülen gaz sıkışması belirtileri arasında bulunmaktadır. Fakat bu belirti genellikle gazdan kaynaklanmaz. Karın şişliği sıklıkla bağırsak sisteminde meydana gelen bozulmalardan kaynaklanmaktadır. Bağırsaklarda rahatsızlık olduğu zaman aşırı derecede kasılma meydana gelir. Kasılmalar sonucunda karnın üst kısımlarında spazm, ağrı ve şişkinlik yaşanır.

Karında Ağrı Olması;

Bağırsağın sol kısımlarında gaz birikmesi sonucu karın bölgesinde ağrı şeklinde gaz sıkışması belirtileri meydana gelebilmektedir. Aşırı şekilde yaşanan gaz sıkışmasına bağlı ağrılar apandis ve safra ağrısı ile karıştırılabilmektedir.

Gaz Sıkışması Belirtileri Nasıl Teşhis Edilir

Hastada sürekli olarak gaz sıkışması meydana geldiği zaman çeşitli kan testleri ve nefes testleri uygulanarak hastalığın asıl kaynağı tespit edilmeye çalışılır. Karnında şişlik olan hastalarda vücuttaki sıvı miktarına bakılarak bir iltihap sorunu olup olmadığı tespit edilir. Yapılan testlerde laktoz emilimi olup olmadığı da ayrıca incelenir. Eğer rahatsızlık yenilen gıdalardan kaynaklanmakta ise bir süre diyet uygulanarak gaz sıkışması rahatsızlığının geçmesi için çaba harcanır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp