Bağırsakta Gaz Sıkışması

Bağırsakta Gaz Sıkışması

Bağırsakta

İnsanların karnında bulunan gaz birikintisi kokusuz olarak, karbondioksit, nitrojen, oksijen, metan ve hidrojen gazları oluşmasına neden olur. Gazın kokusu ise kalın bağırsak içinde bakterilerin oluşmasına neden olduğu sülfür içermekte olan gazlardan kaynaklanır. sebebi ile ortaya ciddi anlamda kıvranmalar ve rahatsızlıklar çıkabilir. Midede bulunan gaz genel olarak insanların geğirmesi ile çıkmış olur. Geri kalan kısım ise ince bağırsaklara doğru yol alarak makat yolu ile atılması sağlanır. Çoğu zaman ise bu gazlar kalın bağırsakta emilir ve ince bağırsağa gelemeden ortadan yok olur.

Bağırsaklarda Gaz Sıkışmasına Neden Olan Maddeler

  • Kalın bağırsaklarda mevcut bulunan zararı olmayan bakterilerin sindirilmemiş olan gıdaları bozması ile oluşan gazlar vardır. Bazı karbonhidratların ve liflerin bir araya gelmesi ile emilmesinde yetersiz kalması ile meydana geliyor.
  • Yemek yediğimiz esnada farkına varmadan yutmuş olduğumuz hava da gaz oluşumuna neden olur. Hızlı yemek yiyen insanlarda, sigara içenlerde ve takma dişi bulunanlarda hava yutma olasılığı daha yüksektir.
  • Bağırsakta gaz sıkışması oluşumunda gıdalarda büyük etmenler arasında yer alıyor. Gaz oluşumuna karbonhidratlı yiyecekler ile beslenen kişiler daha sık karşılaşır. Yağlı gıdalar ve proteinli gıdalarda gaz oluşmasına neden olan yiyecekler arasında yer alıyor.

Bağırsaklarda Gaz Oluşumundan Dolayı Ortaya Çıkan Semptomlar

Geğirme; Fazla hava yutmaktan kaynaklanan veya kronik gaz sendromları bulunan kişilerde meydana gelmektedir. Ağır yemek yendiği zaman, reflü ameliyatı sonrası, ülser ve safra kesesi rahatsızlığı olan kişilerde geğirme olayı yoğun olur.

Fazla Gaz Çıkarma; Gün içinde 14’den daha fazla gaz çıkaran insanlar için geçerli bir durumdur. Bu gaz oluşumuna neden olan ise kalın bağırsakta fazla bakteri üremesi oluyor. Bir diğeri ise sindirim bozukluğudur.

Karında Şişlik; Aşırı gazı olan insanların şişlik sorunu kolay bir şekilde geçmemektedir. Bağırsakta gaz sıkışması oluşan insanlarda karın şişliğinin yanı sıra ağrıları ve rahatsızlıkları da bulunur. Bağırsaklarda kasılmaların meydana gelmesi bozuk olmasından kaynaklanmaktadır. Bağırsakların sol tarafta birikmesi ise kalp rahatsızlığına neden olabilir. Bu yüzden ciddiye alınması gereken rahatsızlıklar arasında yer alıyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. murat dedi ki:

    şuna osuruk desenize yahu 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.