Erkeklerde Kasık Ağrısı

Erkeklerde Kasık Ağrısı

Karın alt bölgesi ile uyluğun bütünleştiği bölgede hissedilen ağrılar olarak adlandırılmaktadır. Bu yazımızda çok fazla nedeni olan kasık ağrısının erkeklerde hangi hastalıkların habercisi olduğunu açıklayacağız. İki taraflı olarak görülebilecek erkeklerde sağ genellikle prostat, pankreas hastalıkları ihtimalini akıllara getirirken, sol tarafta ise iltihap, apandist, kalın bağırsak hastalıklarını işaret etmektedir. İki tarafta birden kasık ağrısının ise lenfler, taşlar, idrar yolları ile alakalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca erkekler cinsel ilişkileri sırasında ereksiyon sorunu yaşamaları halinde de kasık ağrısı yaşamaktadır.  Cinsel isteklerin bastırılamaması ancak ereksiyonun da gerçekleşememesinden kaynaklı basınç kasıklarda ağrılar meydana getirir.
Bu gibi durumlar psikolojik olarak da kötü etkileyip yine kasık ağrısı yaşatabilirler.
Kadınlara göre daha ağır işlerde çalışan ve ağırlık kaldırmak zorunda olan erkekler, bunun dışında spor esnasında da sık sık kas problemleri yaşarlar. Bilhassa futbol ve hokey oynayan erkeklerde kasık ağrısı şikayeti daha fazla görülmektedir. Çünkü dikkatsizlik sonucunda kaslarda meydana gelecek olan yırtılmalar, incinmeler ve sakatlanmalar erkeklerde kasık ağrısı oluşmasına neden olabilir. Erkeklerde kasık ağrısı oluşturan nedenlerden en ağırı ise fıtıklardır. Fıtıkların gözle görülmesi mümkün olmayacağı gibi dayanılmaz şiddette ağrılara neden olduğu sık görülen bir vakadır.

Nasıl Olmalıdır?

Erkeklerde kasık ağrısı için uygulanacak tedavi yöntemi ise, kasık ağrısının oluşma nedenine bağlı olarak değişmeler göstermektedir. Üreme organlarına bağlı olarak gelişen kasık ağrıları ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle özelikle ani başlayan ve sürekli şiddetini arttıran rahatsız edici kasık ağrısı için mutlaka bir doktora görünmenizde fayda vardır. Fıtıklar için öngörülen tedavi biçimi cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilir. Yine aynı şekilde taşlardan dolayı meydana gelen erkeklerde kasık ağrısı ameliyat ile dindirilebilir. İltihap gibi durumlarda ise ilaçla tedavi yönteminin dışına çıkılmamaktadır. Lenf bezlerinde şişliklerin meydana gelmesi sonucu erkeklerde kasık ağrısı için tedavi antibiyotikle başlamakta, cevap alınamaması durumunda cerrahi yönteme dönmektedir. Kasıklarınızda ani bir şekilde meydana gelecek olan kasık ağrınız için ilgili poliklinik genel cerrahidir. Erken teşhis ve tedavi için hemen randevu alarak muayene olmanızda fayda vardır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.