Ense Kökünde Ağrı

Ense Kökünde Ağrı

sebepleri arasında ilk sırayı yüksek kan basıncı ve hipertansiyon almaktadır. Ayrıca duygusal değişiklikler ve stres bu ağrıların artmasında rol oynamaktadır. Ense kökü ağrıları genellikle gerilme ve kramplar şeklinde kendini gösterirler. Boyun kaslarındaki bu gerginlik ve ağrı, zaman zaman omuz ağrıları ile birlikte de görülebilmektedir. Bazen ense tutulması ile karıştırılabilen bu ağrıda genellikle boyun hareketlerinde kısıtlanma yaşanmaz. Eğer başınızı öne arkaya hareket ettirirken ya da sağa sola çevirirken, ağrı artıyor ve hareketlerde kısıtlanma yaşanıyorsa, bu tip belirtiler daha çok boyun tutulmasını işaret etmektedir.

Bayanlarda erkeklere oranla daha çok görülen ense kökünde ağrı, eğer sıklıkla tekrarlıyor ve uzun sürüyorsa vakit kaybetmeden mutlaka bir hekime başvurmanız önerilmektedir. Çünkü bu ağrı kan basıncına bağlı bir ağrı ise riskli bir durum teşkil eder. Bu durumda kan basıncı yüzünden arterlere olan basınç artmaktadır ve buda ağrı oluşmasına sebep olmaktadır. Genellikle hipertansiyon tedavisi uygulanan bu rahatsızlık, ciddi riskler taşıdığı için mutlaka önemsenmesi gereken ve vakit kaybedilmesi doğru olmayan bir durumdur.

Ense Kökünde Ağrının Başlıca Sebepleri

Hipertansiyon veya kan basıncı dışında ense kökü ağrılarına sebep olan diğer durumlar, çene eklemi ağrı sendromu, menopoz, stres ve periferik nöropati olabilir.

Çene Eklemi Ağrı Sendromu: Çene ekleminde var olan herhangi bir bozukluk ya da sorun, oluşmasına sebep olabilir. Daha çok yemek yeme esnasında ya da dişlerde basınç olduğunda bu ağrı ortaya çıkıyorsa, bir diş hekimi kontrolü ve tedavisi sayesinde bu sorun kolaylıkla çözülebilir.

Menopoz: Menopoz dönemindeki kadınların yaşadığı sorunların başında, çeşitli bölgelerde oluşan ağrılar gelmektedir. Ense, baş ve genel vücut ağrılarının sık sık görüldüğü bu dönem atlatıldığında, genellikle ağrılar kendiliğinden kaybolmaktadır.

Stres ve Nöropati: Sinir sisteminde oluşan hastalıkların bir kısmı, boyun ve ense kökünde ağrı oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu ağrılara eşlik eden uyuşukluk ve karıncalanma hissi yaşanıyorsa, zaman kaybetmeden bir nöroloji uzmanına görünmeniz doğru olacaktır. Ancak kimi zaman bunun sebebi sadece stres ve duygu değişiklikleri de olabilmektedir. Eğer stres ve depresyon belirtileri yaşıyorsanız bu yönde uygulanacak bir tedavi sayesinde, bu ağrılardan da kolaylıkla kurtulmanız mümkün olmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Osman dedi ki:

    Kanaldan taş ameliyatı oldum ve bana anestezi yaptılar boynumda çok şiddetli ağrı var 2 gündür çekiyorum kalıcı mı yoksa gecici midir Cvb bkl teşekkür ler

  2. Osman dedi ki:

    Ensemde çok ağrı var

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.