Ense Kökü Ağrısı

Ense Kökü Ağrısı

yaşam standartlarınızı düşürebilecek ve sizi rahatsız edebilecek bir hastalıktır. Bunun birçok nedeni olsa da en önemli nedenlerinden biri ters ve yanlış hareketler, diğer nedeni ise hareketsizlik ve sürekli sabit bir duruş pozisyonunda oturmak ve yatmaktır.

Ense kökü ağrıları yaşam kalitemizi düşüren ve hafife alınmayacak sağlık problemlerinden biridir. Duruş pozisyonlarından ve ters hareketlerden kaynaklanabileceği gibi sürekli hale de gelebilecek olan ağrılar önemli sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle boynunuzu hareket ettirdiğinizde ense kökünüzde bir ağrı hissediyorsanız mutlaka en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz. Bu basit bir ense tutulması olabileceği gibi fıtık veya eklem zedelenmesi kas zedelenmesi de olabilir. Bu nedenle özellikle uzun süren ağrılarda mutlaka doktora gitmelisiniz.

Eğer omuzlarınız ve boynunuz ağrıyorsa ve hatta bu ağrıyı kollarınızda da hissediyorsanız bu ense kökü ağrısından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Bu ağrıyı yaşıyorsanız boyun ve ense kkatiyenrı gerilmiş veya tutulmuş olabilir. Boyundaki kas tutulmaları boynunuzdaki omlinkarının tek yanlı olarak eğilmesiyle ortaya çıkar. Eğer boynunuzdaki bu eğiklik uzun süre devam ederse boynunuzdaki omlinkar arasındaki disk yıpranabilir ve bunun sonucunda da ensenizdeki sinirler sıkışır. Bu da çok şiddetli ağrılar yaşamanıza sebep olabilir.

Ense Kökü Ağrısının Nedenleri?

1)Kkatiyenrın gerilmesi veya zedelenmesi

2)Yanlış oturma veya yanlış uzanma

3)Kemik erimesi, menenjit, omlinkarın eğilmesi veya kas romatizması

4)Disk hernisi veya boyun disklerindeki iltihaplanma

5)Sinirlerin yıpranması veya sıkışması

6)Enseye aşırı yüklenme

Yukarıda belirtilen nedenlere ense kökü ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu ağrıdan kurtulmak için sizin de yapabileceğiniz alternatif yöntemler vardır. Tabii ki bir doktora görünmeniz en doğrusudur. Bu yüzden böyle bir rahatsızlık yaşadığınızda hemen zaman kaybetmeden bir doktora görünün.

Ense Kökü Ağrısı Çeken Kişilerin Yapması Gerekenler

1)Enseye masaj yapılabilir.

2)Boyun kkatiyenrına jimnastik yaptırılabilir.

3)Çalışma ortamınızda veya bulunduğunuz yerde sağlıklı bir şekilde oturmalı veya çalışmalısınız. Oturma pozisyonunuz pek sağlıklı ve rahat değilse ense kökünüz ağrımaya başlayabilir ve bu ağrılar şiddetli bir hal alabilir.

4)Eğer uzun süreler çalışıyorsanız ve sürekli masa başı veya bilgisayar başında çalışıyorsanız belli aralıklarla mola vermeniz ve boynunuzu ısındırma hareketleri yapmanız gerekir.

Bu şekilde belirtilenleri yaptığınızda ense kökü ağrılarından tamamen kurtulabilir veya biraz olsun kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.